خوراک سیب، تره فرنگی و سیب زمینی
ز قبل فر را با حرارت 180 درجه سانتی گراد یا 350 درجه فارنهایت کنید,سیب زمینی ها را خوب تمیز کرده,غذاهای گیاهی,غذای سالم,غذای گیاهی

خوراک سیب ، تره فرنگی وسیب زمینی

,خوراک سیب زمینی, خوراک سیب زمینی رژیمی, خوراک تره فرنگی و سیب رژیمی,غذاهای رژیمی انواع غذای رژیمی

خوراک سیب زمینی, خوراک سیب زمینی رژیمی



مواد لازم برای 6 نفر :

 سیب زمینی 1/5 کیلو
 تره فرنگی خرد شده 3 بوته
 روغن زیتون 4 قاشق غذاخوری
 پیاز خرد شده 3 عدد
 کرفس خرد شده 1 بوته کوچک
سیب زرد بزرگ 2 عدد
آرد یا نشاسته سیب زمینی 50 گرم
شیر پاستوریزه 2 لیوان سرخالی (450 میلی لیتر)
مغز تخمه کدو (در آسیاب نرم شود) 75 گرم
کنجد 1 قاشق غذاخوری
نمک و فلفل سیاه به مقدار لازم



طرز تهیه :
از قبل فر را با حرارت 180 درجه سانتی گراد یا 350 درجه فارنهایت کنید. سیب زمینی ها را خوب تمیز کرده و به تکه های نازک ببرید. اگر در مورد تکه کردن سیب زمینی ها مشکل دارید همه آنها را بپزید. بعد از این که به طور کامل خنک شد آنها را خرد کنید. سیب زمینی ها را همراه با تره فرنگی بخارپز کنید. سپس ظرف مخصوص فر را کمی، چرب کنید. نصف سیب زمینی ها را در آن ظرف بچینید و تمام تره فرنگی را به صورت یک لایه روی آن بریزید. پوست سیب ها را بکنید و هسته آن را درآورده و به صورت مکعبی شکل خرد کنید. 3 قاشق غذاخوری روغن زیتون در تابه بریزید و به آرامی پیازها، کرفس و سیب ها را تفت دهید تا زمانی که پیاز و کرفس نرم شود. همچنین می توانید نشاسته ذرت را اضافه کرده و خوب مخلوط کنید. سپس شیر را به تدریج اضافه کنید و پخت را ادامه دهید تا این که سس اندکی غلیظ شود. با قاشق این سس را روی سیب زمینی و تره فرنگی ها بریزید. سپس با باقی مانده ی تکه های سیب زمینی روی آنرا بپوشانید. روغن زیتون را با برس روی سیب زمینی ها بمالید. ادویه ها( نمک و فلفل) را پاشیده و سپس روی آن پودر تخمه کدو تنبل( 1 قاشق) و کنجد را بپاشید. مدت پخت غذا 20 تا 30 دقیقه است. زمانی که سیب زمینی هایی که در روی غذا است قهوه ای شد، غذای رژیمی مخصوص آماده ی خوردن است.

نکات تغذیه ای :
آرتریت به التهاب مفاصل گفته می شود که با درد مفصل و خشکی آن مشخص می شود. اسیدهای چرب اُمگا3 که در ماهی و دانه های خوراکی مثل بذرِکتان، گندم و لوبیای سویا وجود دارد، التهاب مفاصل را کاهش می دهند. اسیدهای چرب تک اشباعی (MUFA ) نیز مانند اسیدهای چرب اُمگا3 عمل می کنند که در بیشتر سبزیجات و روغن زیتون (اولین روغنی که در نواحی مدیترانه استفاده شد) یافت می شوند. در تهیه این غذا از دانه های خوراکی مثل کنجد و تخمه کدو؛ از انواع سبزیجات مانند سیب زمینی، تره فرنگی، پیاز و کرفس و همچنین از روغن زیتون استفاده شده است که همگی برای کاهش درد آرتریت یا التهاب مفاصل مفید هستند.

منبع:تبیان

منبع : بخش آشپزی آکاایران
برچسب :