سیب زمینی شکم پر نوع دو
سیب زمینی شکم پر,سیب زمینی شکم پر داخل فر,سیب زمینی شکم پر ترکیه,سیب زمینی شکم پر در فر,سیب زمینی شکم پر با گوشت چرخ کرده,سیب زمینی شکم پر با سوسیس

 

در این پست از سایت آکاایران به شما طریقه ی درست کردن سیب زمینی شکم پر را آموزش میدهیم ، امیدواریم که مورد توجه شما قرار گیرد.

 

سیب زمینی شکم پر,سیب زمینی شکم پر داخل فر,سیب زمینی شکم پر ترکیه

سیب زمینی شکم پر با سوسیس

 

مواد لازم سیب زمینی شکم پر برای ۴ نفر :

 

مواد لازم

اندازه

مقدار / کالری

سیب زمینی بزرگ

۲ عدد

100 گرم / 75 کالری

روغن آفتابگردان

۱ قاشق چایخوری

100 گرم / 0 کالری

پیاز کوچک

۱ عدد (خرد شده)

100 گرم / 36 کالری

ریشه زنجبیل

۵/۲ سانتیمتر (رنده شده)

100 گرم / 49 کالری

پودر زیره سبز

۱ قاشق چایخوری

100 گرم / 370 کالری

پودر تخم گشنیز

۱ قاشق چایخوری

100 گرم / 20 کالری

پودر زردچوبه

۲/۱ قاشق چایخوری

100 گرم / 0 کالری

ماست

به مقدار لازم

100 گرم / 55 کالری

گشنیز تازه

به مقدار لازم

100 گرم / 20 کالری

فلفل ، نمک

به میزان دلخواه

100 گرم / 0 کالری

پودر سیر

به میزان دلخواه

100 گرم / 246 کالری

 

طرز تهیه سیب زمینی شکم پر :

*. آکاایران : فر را بر روی ۱۹۰ درجه سانتیگراد یا ۳۷۵ درجه فارنهایت و برای مدت ۱۰ دقیقه گرم کنید. به وسیله چنگال در داخل سیب زمینی ها سوراخ هایی نسبتاً عمیق ایجاد نمایید. پس از گذشت ۱۰ دقیقه سیب زمینی ها را در فر قرار داده.

*. مدت ۴۰ دقیقه و یا تا زمانی که به طور کامل پخته و نرم شوند بپزید.هر یک از سیب زمینی ها را با چاقو به دو نیم تقسیم کرده و به وسیله قاشق داخل آنها را خالی کنید. البته برای این کار لایه ای را در کنار پوست باقی بگذارید تا سیب زمینی حالت خود را به خوبی حفظ کند.

*. روغن را در ماهیتابه ای نچسب ریخته و پیاز خرد شده را برای مدتی در روغن تفت دهید تا نرم شود. زنجبیل تازه که پیش از این با رنده ریز رنده کرده بودید را به همراه پودر گشنیز، زردچوبه و پودر زیره سبز به پیاز داغ اضافه کنید.

*. شعله اجاق گاز را کم کرده و به مدت ۳ دقیقه اجازه بدهید تا مواد تفت داده شوند. سپس سیب زمینی های پخته شده که از داخل پوسته خارج شده اند را له کرده و به مواد فوق اضافه کنید حال نمک و فلفل و کمی پودر سیر را به آنها بیفزایید.

*. پس از اضافه کردن سیب زمینی های له شده مدت ۳ دقیقه دیگر حرارت دادن را ادامه دهید در ضمن در طول این مدت مرتب مواد را بهم بزنید. به این ترتیب مواد داخل سیب زمینی ها آماده شده.

*. نوبت به پرکردن هر یک از پوسته های سیب زمینی با مواد می رسد. در پایان بر روی مواد هر یک از سیب زمینی ها یک قاشق غذاخوری سرپر، ماست و مقداری برگ گشنیز خرد شده بریزید.

 

خواص زیره :

*. زیره سیاه در موارد بلع هوا، نفخ شکم ، برطرف کردن سوءهاضمه ، تسهیل هضم غذا، دل پیچه کودکان ، انگل معده و روده ، دفع بادهای کلیه و مثانه ، تنگی نفس ، خفقان سرد، سکسکه نفخی ، استسقاء به کار می رود. زیره یک داروی سنتی برای رفع سوءهاضمه خصوصاً نفخ شکم است . خوردن زیره یا روغن آن در رفع سوءهاضمه و دل دردهای کودکان مفید است . زیره دارای خاصیت ضدگرفتگی دارد و برای رفع گرفتگی های دوران قاعدگی مفید است . دم کرده یک قاشق مرباخوری میوه له شده زیره سیاه در نیم لیتر آب جوش برای تنبلی اعمال گوارشی ۲ ـ ۱ گرم ، بی اشتهایی ، باد یا درد روده مصرف می شود و دانه زیره را یا می جوند و یا از گرد گیاه مخلوطی در آب میل می نمایند.

 

اختصاصی آکاایران

 

منبع : بخش آشپزی آکاایران
برچسب :