گراتن پیاز و پنیر و سیب زمینی
گراتن سیب زمینی,گراتن سیب زمینی و قارچ,گراتن سیب زمینی و گوشت چرخ کرده,گراتن سیب زمینی و اسفناج,گراتن سیب زمینی و مرغ,گراتن سیب زمینی و بادمجان

در این پست از سایت آکاایران به شما طریقه ی درست کردن گراتن پیاز و پنیر و سیب زمینی را آموزش میدهیم ، امیدواریم که مورد توجه شما قرار گیرد.

گراتن سیب زمینی,گراتن سیب زمینی و قارچ,گراتن سیب زمینی و گوشت چرخ کرده

گراتن سیب زمینی و بادمجان

مواد لازم گراتن پیاز و پنیر و سیب زمینی :

مواد لازم

اندازه

مقدار / کالری

کره

40 گرم

100 گرم / 737 کالری

پیاز خرد شده

4 عدد

100 گرم / 5 کالری

سیب زمینی بزرگ

5 عدد

100 گرم / 75 کالری

پودر جوز هندی

یک چهارم قاشق چای خوری

100 گرم / 525 کالری

عصاره مرغ

180 میلی گرم

نامشخص

پنیر پارمزان

50 گرم

100 گرم / 452 کالری

پنیر موزارلای

رنده شده 50 گرم

100 گرم / 286 کالری

طرز تهیه گراتن پیاز و پنیر و سیب زمینی :

*. آکاایران : تابه را روی حرارت قرار داده و کره را در آن بریزید. پیازها را به مدت 5 دقیقه داخل کره تفت دهید. سپس تابه را از روی حرارت بردارید. بعد از این که پیازها سرد شد ، هر دو پنیر را به آن بیافزایید. سیب زمینی  ها را به صورت حلقه های 3 میلی متری برش بزنید.

*. در یک ظرف مخصوص گراتن ( ظرف مستطیل شکل 30× 20 پیرکس یا تفلون ) یک لایه از سیب زمینی های حلقه ای خرد شده را قرار دهید و روی آنها را با مخلوط پیاز و پنیر بپوشانید. سپس یک لایه ی دیگر سیب زمینی روی مواد بچینید.

*. بعد یک لایه ی دیگر از مخلوط پنیر را روی سیب زمینی ها چیده و سپس عصاره مرغ را با جوز هندی مخلوط کرده و روی مواد بریزد.باید توجه داشته باشید که لایه ی آخر مواد باید حتماً مخلوط پنیر و پیاز باشد. سپس ظرف گراتن را بدون درپوش به مدت یک ساعت در فر با دمای 200 درجه ی سانتی گراد قرار دهید تا سیب زمینی ها پخته و نرم شوند.

خواص جوز هندی :

آرام کننده درد معده

*. برای درمان قولنج روده، جوزهندی را امتحان کنید چرا که سال ها برای درمان سوءهاضمه، اسهال و باد روده مصرف می شده است.گیاه شناس معروف، آندرو گدرت، نویسنده کتاب «درمان بیماری های گوارشی» در این باره می گوید: اسانس  و سایر ترکیبات شیمیایی که در جوزهندی پیدا شده به فرد کمک می کند تا دستگاه گوارشش منظم کار کند. برای بهبود هضم، مقداری (نباید از نصف قاشق چای خوری بیشتر باشد ـ چرا که مصرف مقدار زیاد جوز موجب تهوع می شود) جوزهندی را در یک کاسه  شوربای آرد جو ریخته و به مدت چند هفته هرروز صبح میل کنید.

اختصاصی آکاایران

منبع : بخش آشپزی آکاایران
برچسب :