طرز تهیه فلافل اهوازیمواد لازم فلافل ساده :نخود 1 پیمانه 100 گرم / 360 کالری
باقلا زرد 1 پیمانه 100 گرم / 59 کالری
سیر خرد شده 2 حبه 100 گرم / 120 کالری
پیاز 1عدد یک عدد / 5 کالری
تخم مرغ 1عدد 100 گرم / 147 کالری
تخم گشنیز آسیاب شده 1 قاشق مرباخوری 100 گرم / 20 کالری
زیره 1 قاشق مرباخوری 100 گرم / 370 کالری
آبلیمو 1 قاشق مرباخوری یک قاشق / 5 کالری
آرد و آرد نخود به میزان لازم 100 گرم / 313 کالری
فلفل قرمز، نمک و ادویه به میزان لازم 100 گرم / 0 کالری


طرز تهیه فلافل ساده :
*. نخود و باقلا را از شب قبل خیس کنید.پیاز را به چرخ گوشت یا دستگاه خردکن یا دستگاه 1،2،3 بزنید تا حالت رنده یا له پیدا کند. حتما آب پیاز را بگیرید وگرنه مخلوط شما آبکی می شود و مجبور می شوید آرد زیادی استفاده کنید و در نتیجه مزه فلافل تغییر می کند.
*. پس از گرفتن آب پیاز، نخود و باقلا را به دستگاه بزنید.سپس سیر، تخم گشنیز، زیره را چرخ کنید و یا به دستگاه بزنید.آبلیمو، تخم مرغ، فلفل قرمز، نمک و ادویه را اضافه کرده و مخلوط کنید. فلافل تند مزه است ولی اگر کودکان یا دیگر افراد خانواده غذای تند نمی خورند می توانید فلفل کمتری بریزید.
*. سپس آرد و آرد نخود را کم کم اضافه کنید تا خمیر سفتی حاصل شود.روغن را داغ کنید. فلافل را با قالب مخصوصش که شبیه قاشق گرد است برداشته و در روغن داغ با حرارت کم یک طرف آن را سرخ کنید سپس فلافل را برگردانید تا طرف دیگر نیز سرخ شود. علت حرارت کم در سرخ کردن این است که فلافل کاملا مغز پخت شود.  
چند نکته :
*. فلافل با سس تاتار مصرف می شود که مخصوص فلافل است. طرز تهیه این سس در طرز تهیه سس ها در یاد بگیر دات کام آمده است. *. فلافل بیشتر به صورت ساندویچ مصرف می شود که برای هر نان ساندویچی معمولی 3 عدد فلافل، مقداری گوجه فرنگی، کاهو و خیارشور نیاز است. *. سعی کنید پوست نخود را قبل از این که به دستگاه بزنید، بگیرید تا نفخ نخود کمتر شود. *. اگر فلافل زرد رنگ بود نشان دهنده این است که از نخود یا باقلای زرد استفاده شده است ولی معمولا از هر دو استفاده می شود. در ضمن این نکته را بدانید که خاصیت باقلای سبز بیشتر از باقلای زرد است. *. در هنگام سرخ شدن حرارت کم باشد تا فلافل مغز پخت شود. *. فلافل به علت داشتن نخود و باقلا، فواید زیادی دارد. این ساندویچ مقوی و مغذی را مخصوصا برای کودکان تهیه کنید و به جای استفاده از ساندویچ های ناسالم بازار، به عنوان چاشت مدرسه یا مهدکودک یا میان وعده مصرف کنند.  
طرز تهیه فلافل بندری


مواد لازم فلافل بندری :

تخم مرغ 1 عدد 100 گرم / 147 کالری
سیب زمینی 1 عدد 100 گرم / 75 کالری
نخود 1 فنجان 100 گرم / 360 کالری
فلفل 1/4 قاشق سوپخوری 100 گرم / 0 کالری
فلفل قرمز به مقدار لازم 100 گرم / 22 کالریطرز تهیه فلافل بندری :


*. ابتدا نخودهایی که دو روز در آب خیس خورده اند را با سیب زمینی چرخ کرده و نمک و فلفل قرمز را به آن اضافه کرده خوب مخلوط کنید. بعد از آن تخم مرغ را به آن اضافه کرده و باز هم مخلوط کنید تا به شکل خمیر درآید و بعد آن را به صورت گرد گرد در آورده و در روغن سرخ کنید.امیدواریم با تهیه این فلافل خوشمزه، لذت کافی را برده و لحظات خوشی را در کنار خانواده سپری کنید.

 


خواص باقلا :


*. باقلای تازه و لطیف اگر پوست کنده شود و با نمک خورده شود و خوب جویده شود پیش غذای مطبوعی است. باقلای خشک خیلی مقوی است و سرشار از آهن و آهک می باشد، گرچه ویتامین ث آن کم شده است ولی اگر چند برگ آویشن در آن بیندازند طعم مطبوعی پیدا خواهد کرد. جوشانده گل باقلا به مقدار 30 تا 60 گرم برای یک لیتر آن نوشابه مدری است که اگر در فواصل غذا یک فنجان آن مصرف شود.

 


اختصاصی آکاایرانگردآوری توسط بخش انواع ساندویچ سایت آکاایران
طرز تهیه فلافل
4 (64%) 23 رای