علت نبستن ژله + نحوه درست جدا کردن ژله از ظرف
جدا كردن ژله از قالب پلاستیکی,جدا كردن ژله از قالب سیلیکونی,جدا كردن ژله از قالب فلزي,روش جدا كردن ژله از ظرف شیشه ای,نحوه جدا كردن ژله از ظرف,جدا كردن ژله از ظ

 

علت اصلی نبستن ژله چیست ؟ + ترفند حرفه ای ها :: دستپخت ویژه بانوان ایرانی

اکاایران: ژله یک دسر خوشمزه است که طرز تهیه ساده ای دارد و تقریبا همه افراد حداقل برای یک بار تجربه درست کردن ژله را دارند. ژله ها دارای طعم ها و روش تهیه و ظاهر متفاوت هستند.برای اینکه بتوانید ژله ای زیباتر، خوش طعم تر و حرفه ای تر درست کنید باید قلق های خاص و فوت و فن های درست کردن ژله را بیاموزید. شاید برایتان اتفاق افتاده باشد که برای میهمانتان ژله درست کرده اید و هنگام سرو با نبستن ژله مواجه شدید، به نظرتان دلیل آن چیست؟ در ادامه این مقاله از مجموعه مقالات آکا, به مهمترین دلایل نگرفتن ژله میپردازیم و نحوه درست کردن و جدا کردن ژله از انواع قالب را آموزش خواهیم داد. باما همراه باشید.

آخرین خبر | رازهاي تهيه يک ژله زيبا و خوشمزه

نمیتوان گفت همیشه فقط یک دلیل نبستن ژله وجود دارد با توجه به شیوه انجام آن دلایل فرق دارد. همه نکاتی جزو فوت و فون اصلی درست کردن یک ژله است چنانچه هر یک را اشتباه انجام دهید و کم توجهی کنید می تواند باعث نبستن و نگرفتن ژله گردد.

دلایل نبستن ژله

- استفاده نادرست از میزان مواد اولیه

- برگرداندن ژله درون ظرفی مناسب به شیوه ای نادرست

- آماده سازی قالب به شیوه ای نادرست

- حرارت دادن مایع ژله بیش از اندازه مجاز

طرز تهیه ژله ساده

یک بسته ژله با هر طعمی که دوست دارید را انتخاب کنید و یک لیوان آب را در ظرفی بریزید و بگذارید بجوشد. آنگاه پودر ژله را درون آن بریزید و خوب به هم بزنید تا به طور کامل حل شود. بگذارید تا تقریبا یک دقیقه روی حرارت بماند و آن را به هم بزنید. سپس نصف لیوان آب سرد را به آن بیفزایید و خوب هم بزنید و داخل قالب بریزید. بهتر است قالب شما پلاستیکی و یا سیلیکونی باشد.

اگر می خواهید ژله آسان تر از ظرف جدا شود

به قالب کمی روغن بزنید و آنگاه شکر بپاشید و نیم ساعت داخل فریزر قرار دهید و سپس مایع ژله را درون آن بریزید.

 

از آب داغ استفاده کنید:

وقتی که دسر به طور کامل بست، قالب دسر را پانزده تا بیست ثانیه درون یک ظرف آب داغ قرار می دهیم آنگاه ژله را به ظرف مورد نظر انتقال دهید. چنانچه ژله کمتر از این زمان در آب داغ باشد ژله کامل جدا نمی‌شود و در صورتیکه زمان قرار گرفتن ژله در آب خیلی باشد ژله آب خواهد شد.

از حوله گرم و سشوار استفاده کنید:

شما می‌توانید پس ازبستن ژله آن را با قالب در ظرف برگردانید، حوله‌ای که ازقبل گرم کرده اید را دور قالب بپیچید تا قالب جدا شود شما می‌توانید پس ازبستن ژله آن را با قالب در ظرف بر گردانید و همه جای قالب را سشوار بگیرید تا ژله از قالب جدا شود.

جدا کردن ژله از قالب‌های پیرکس:

شیوه استفاده از آب گرم چنانچه قالب ژله تان پیرکس باشد خوب نیست، چون به علت تغییر ناگهانی دما ظرف پیرکس می‌شکند. موقع درست کردن ژله در ظرف پیرکس قدری آب به دیواره‌های ظرف پیش از اینکه مواد ژله را در ظرف بریزید بپاشید. زمان در آوردن ژله از قالب بگذارید تا چند دقیقه بیرون از یخچال باشد و بعد قالب را با کمی تکان دادن جدا کنید.

علت نبستن ژله,علت اصلی نبستن ژله چیست,علت نبستن ژله و نگرفتن آن چیست

روش شفاف شدن ژله

اگر می خواهید ژله شفاف تری داشته باشیم پس از حل کردن پودر ژله در آب جوش، ظرف را روی بخار آب قرار می دهیم تا همه ذرات ژله حل شده و شفاف شود.

 

شیوه زود بستن ژله

برای درست کردن سریع ژله وقتی که ژله را بن ماری کردید، به جای یک لیوان آب سرد از سه چهارم لیوان یخ استفاده کنید. یخ‌ها را درون ژله داغ ریخته و هم بزنید تا حل گردد ولی ژله را با یخ داخل یخچال قرار ندهید. بعد از آب شدن یخ ها، ژله را داخل طبقات بالاتر یخچال که خنک‌تر هست قرار دهید تا ژله شما سفت شده و در نیم ساعت حاضر گردد.

منبع: بیتوته

منبع : بخش آشپزی آکاایران
برچسب :