پودر ژلاتین چیست و چه فرقی با ورقه ژلاتین دارد؟
در این مطلب قصد داریم با ژلاتین، ورق ژلاتین، روش استفاده از ژلاتین، تفاوت پودر ژلاتین و ورق ژلاتین و آگار آگار در تهیه دسر و شیرینی بیشتر آشنا شویم.
آکاایران: پودر ژلاتین چیست و چه فرقی با ورقه ژلاتین دارد؟
در این مطلب قصد داریم با ژلاتین، ورق ژلاتین، روش استفاده از ژلاتین، تفاوت پودر ژلاتین و ورق ژلاتین و آگار آگار در تهیه دسر و شیرینی بیشتر آشنا شویم.

ژلاتین خالص به طور طبیعی وجود ندارد بلکه از هیدرولیز استخوان و غضروف های بدن گاو به دست می آید. ژلاتین دارای 84% پروتئین ، 14 % رطوبت و 2% خاکستر است. ژلاتین در دراز مدت رطوبت جذب می کند به همین دلیل باید در محل خشک و خنک نگهداری شود. چنانچه رطوبت ژلاتین از 16% بیشتر شود، قارچ و کپک بر روی آن رشد خواهد نمود و مصرف آن خالی از خطر نیست.

ژلاتین در آب سرد نامحلول است ولی در آب گرم حل می شود. این ماده تا ده برابر حجم خود آب جذب کرده و در دمای 40 تا 50 درجه سانتی گراد تشکیل ژل می دهد. قدرت تولید ژل، توسط درجه بلوم مشخص می شود. ژلاتین تجاری معمولا از بلوم 60 تا 260 وجود دارد اما تا بلوم 400 نیز در بازار موجود است.

تا سال 1889 که ژلاتین به صورت عمده تولید شد، مردمی که این ماده را در دسترس نداشتند ولی در مورد آن شنیده بودند فکر می کردند که وجود این ماده یک شایعه یا دروغ است. مثلا دسرهای خاورمیانه و خاور دور بیشتر با نشاسته و مواد دیگر تهیه می شد و پس از سال 1889 که این ماده به تمام جهان صادر شد دسرهای اروپایی در تمام دنیا متداول شد.

آکاایران: پودر ژلاتین چیست و چه فرقی با ورقه ژلاتین دارد؟

فواید استفاده از ژلاتین

ژلاتین حاوی مقادیر بالایی پروتئین است. پروتئین های ژلاتین به طور عمده متشکل از اسید آمینه های گلایسین و پرولین است که بسیاری از افراد به میزان لازم آنها را مصرف نمی کنند، درحالی که این اسیدهای آمینه نه تنها برای پوست، مو و ناخن مفید است بلکه باعث عملکرد مطلوب سیستم ایمنی می شود.

,ژلاتین،پودر ژلاتین،ورق ژلاتین،آگار آگار


انواع ژلاتین

ژلاتین به دو شکل پودر و ورقه ای وجود دارد. در مورد جایگزینی این دو اول باید توجه داشت که ورق های ژلاتین در دو سایز بزرگ (4 گرمی) و کوچک (2 گرمی ) موجود است. به این ترتیب برای جایگزینی این دو از روش های زیر استفاده کنید:

یک قاشق مرباخوری پودر ژلاتین 4 گرم و یک قاشق غذاخوری پودر ژلاتین معادل 5/7 گرم می باشد.

هر ورق ژلاتین بزرگ معادل یک قاشق مرباخوری پودر ژلاتین است.(از نظر وزنی هر دو 4 گرم هستند.)

هر دو ورق ژلاتین بزرگ را می توان معادل یک قاشق غذاخوری پودر ژلاتین در نظر گرفت. (حدود 8 گرم)

هر دو ورق ژلاتین کوچک معادل یک قاشق مرباخوری پودر ژلاتین است. (4 گرم)

4 ورق ژلاتین کوچک معادل یک قاشق غذاخوری پودر ژلاتین است. (8 گرم)

6 ورق ژلاتین کوچک معادل 3 قاشق مرباخوری پودر ژلاتین است. (12 گرم )

,ژلاتین،پودر ژلاتین،ورق ژلاتین،آگار آگار


روش استفاده از پودر ژلاتین

در یک کاسه مناسب و خشک باید مقداری پودر ژلاتین بپاشید و بعد کمی آب سرد روی آن بریزید مجداد کمی پودر ژلاتین بپاشید و آب سرد بریزید. اگر پودر ژلاتین را یک مرتبه در کاسه بریزید و همه آب را روی پودر ژلاتین بریزید پودر ژلاتین گلوله خواهد شد. پس از آن که آب و پودر ژلاتین را روی هم ریختید آن را چند دقیقه کنار بگذارید تا اسفنجی شود و توجه کنید که لایه آخر پودر ژلاتین باشد. بعد از اینکه ژلاتین اسفنجی شد یک ظرف را به ارتفاع 4 سانتی متر از آب پر کنید و روی حرارت قرار دهید و ظرف ژلاتین را داخل آب قراردهید و اجازه دهید ژلاتین رقیق شود در آخر آن را هم بزنید تا یک دست شود.

روش دیگر برای رقیق کردن ژلاتین این است که هر قاشق چایخوری پودر ژلاتین را با یک قاشق چایخوری شکر مخلوط کرده و آب را روی آنها بریزید و مواد را هم بزنید و مانند روش قبلی آن را در ظرف آب قرار دهید تا رقیق شود. در این روش شکر اجازه نمی دهد پودر ژله گلوله گلوله شود.

یک فرمول کلی برای مخلوط کردن پودر ژلاتین

یک قاشق چایخوری پودر ژلاتین + یک قاشق چایخوری شکر + یک هشتم پیمانه آب سرد.

یک قاشق سوپخوری پودر ژلاتین + یک قاشق سوپخوری شکر + یک چهارم پیمانه آب سرد.

,ژلاتین،پودر ژلاتین،ورق ژلاتین،آگار آگار


روش استفاده از ورق ژلاتین

یک ظرف آب سرد را آماده کنید و ورق های ژلاتین را داخل آب سرد خیس کنید تا حجم آن بیش تر و ورق ها نرم شوند. سپس با دست ورقه های ژلاتین را از آب خارج کرده و با دو دست فشار دهید تا آب آن گرفته شود. مراقب باشید، ورقه های ژلاتین بیش از حد در آب نماند چون در آب حل می شود. پس از این که ورقه ها را فشار دادید و آب آن را گرفتید به دو روش می توانید از آن در ژله ها و کرم ها استفاده کنید.

اگر مایه گرم داشتیم مستقیما ورقه ها را داخل مایه گرم ریخته و هم بزنید و اگر مایه سرد بود روی ورقه ها کمی آب بریزید تا روی ورقه ها را بپوشاند سپس این کاسه را روی حرارت بن ماری قرار دهید تا ورق ژلاتین رقیق شود.

ژلاتین در دمای 20 درجه سانتی گراد می بندد. پس دقت کنید وقتی پودر ژله رقیق شده را داخل کرم یا دسر می ریزید کرم یا ژله ولرم باشد تا ژلاتین گلوله گلوله نشود.

,ژلاتین،پودر ژلاتین،ورق ژلاتین،آگار آگار


پودر و ورقه ژلاتین چه فرقی دارد؟

هر دو اینها از کلاژن حیوانات تهیه شده اند. پودر ژلاتین، ژلاتینی است که خشک شده و به دانه های ریز تبدیل شده و مزیت آن پراکندگی یکنواخت آن در ظرف است. ورقه های ژلاتین هم، ژلاتینی است که روی ورقه خشک شده است. تنها تفاوتی که بین ورقه ژلاتین و پودر آن می توان قائل شد این است که استفاده از ورقه های ژلاتین محصول نهایی را روشن تر و شفاف تر می کند. از نظر خواص غذایی بین پودر ژلاتین و ورقه آن نمی توان تفاوتی قائل شد.

,ژلاتین،پودر ژلاتین،ورق ژلاتین،آگار آگار


چطور ژلاتین بخوریم؟

بهترین منبع ژلاتین در استخوانی است که در خانه دارید اما وقتی می خواهید فقط کمی به ارزش مواد غذایی تان اضافه کنید، می توانید همیشه یک شیشه پودر ژلاتین کنار دست تان داشته باشید. مثلا وقتی می خواهید اسموتی تهیه کنید که پروتئین داشته باشد یا حتی در دسرها و اسنک ها هم می توانید کمی پودر ژلاتین اضافه کنید. حتما تعجب می کنید ولی شما می توانید حتی ژلاتین را به چای یا قهوه تان هم اضافه کنید. گذشته از همه این ها سوپ و سالاد هم ازجمله مواد غذایی هستند که می توانید در آنها کمی ژلاتین استفاده کنید.

,ژلاتین،پودر ژلاتین،ورق ژلاتین،آگار آگار


ژلاتین گیاهی نداریم

حتما شنیده اید که به بسیاری از گیاه خواران توصیه می شود از ژلاتین گیاهی استفاده کنند درحالی که ژلاتین تنها از حیوانات به دست می آید و به هیچ عنوان منشا گیاهی ندارد. اما آگار (نوعی جلبک) و پکتین (کربوهیدرات گیاهی) ازجمله ترکیباتی هستند که می توان جایگزین ژلاتین کرد. پکتین یک پلیمر اشتقاقی قندی اسیدی است که از ساختار های ژلاتینی گیاهی موجود در میوه و سبزی به دست می آید.


آگار آگار چیست؟

ماده خشک جاذب الرطوبه ای است که از جلبک های قرمز دریایی استخراج می شود. این ماده به رنگ سفید یا زرد کهربایی و به اشکال پودر، پولک و یا نواری موجود است. دارای بوی خاص و طعم مرکوئیدی است. در آب سرد نامحلول بوده و در آب جوش حل می گردد. معمولا آگار در حدود 30 تا 50 برابر وزن خود به آب نیاز دارد تا به صورت محلول درآید یعنی در ازای هر یک قاشق چایخوری پودر آگار یک پیمانه آب یا آب میوه یا شیر نیاز دارد.

فرمول آگار آگار: یک قاشق چایخوری پودر آگار + یک پیمانه آب + رنگ خوراکی دلخواه


بهترین غذا برای معده های حساس

یکی از مهم ترین خصوصیات ژلاتین این است که در آن نه قند وجود دارد و نه چربی. این ماده خاصیت هضم بسیار بالایی دارد و با وجود انرژی کم در بسیاری از رژیم های لاغری استفاده می شود. برخی فکر می کنند ژلاتین یک نوع افزودنی است درحالی که ژلاتین خودش نوعی ماده غذایی است و در دسته افزودنی ها قرار نمی گیرد. ژلاتین به سرعت جذب شده و اسیدآمینه لازم برای سوخت و ساز را فراهم می کند.

,ژلاتین،پودر ژلاتین،ورق ژلاتین،آگار آگار


ژلاتین پاستیل از چیست؟

ژلاتین پاستیل هم از پوست و استخوان حیوانات مختلف مانند گاو و حتی ماهی تهیه می شود اما اگر بخواهیم تفاوت آن را با ژلاتین ژله بدانیم، باید گفت پاستیل از ژلاتین های با قدرت بیشتر تهیه می شود و به همین دلیل حالت جویدنی و سفت دارد اما ژلاتین ژله درجه متوسط دارد و برای همین شل تر است. برای اینکه پاستیلی که ژلاتین در آن استفاده شده، ارزش غذایی مطلوبی داشته باشد لازم است این ژلاتین به روش صحیح از استخوان گاو استخراج شود که یکی از بهترین روش های استخراج ژلاتین از استخوان گاو، روش آنزیمی است.

,ژلاتین،پودر ژلاتین،ورق ژلاتین،آگار آگار


آبمیوه ژلاتینی

ژلاتین در نان و خمیرها باعث تقویت پروتئین آرد و افزایش الاستیسیته آن شده و مصرف نمک را کم می کند. استفاده از ژلاتین در آبمیوه ها و نوشیدنی ها هم موجب ایجاد شفافیت و از بین رفتن کدری آبمیوه می شود. در مصارف لبنی، ژلاتین به عنوان قوام دهنده و سفت کننده محصولاتی مانند ماست و پنیر خامه ای عمل می کند. در صنعت گوشت و غذاهای آماده هم ژلاتین نقش غلظت دهندگی داشته و با کاهش آب در دسترس میکروارگانیسم ها سلامت گوشت را تامین می کند. در محصولات گوشتی، ژلاتین با غلظت یک تا پنج درصد به آن اضافه می شود تا به نگهداری آب طبیعی اش کمک کند.

,ژلاتین،پودر ژلاتین،ورق ژلاتین،آگار آگار


پروتئین پاستیل را جایگزین نکنید

درست است که ژلاتین می تواند در تحکیم استخوان، غضروف سازی و تامین ویتامین های مورد نیاز بدن موثر باشد اما این دلیل نمی شود که اگر کودک تان بدغذاست و میلی به خوردن غذاهای مقوی ندارد، ژله یا پاستیل میوه ای را جایگزین مواد مورد نیاز بدن او کنید. نوع پروتئینی که در ژلاتین وجود دارد بسیار کمتر از پروتئین گوشت، شیر و تخم مرغ است و بسیاری از اسیدهای آمینه ضروری را ندارد، بنابراین پروتئینی است که نسبت به سایر پروتئین ها ارزش غذایی پایینی دارد و منبع کافی و کاملی برای تامین کلسیم و سایر ریز مغذی های مورد نیاز بدن نیست. طعم های میوه ای، نوشابه ای و پاستیل ها فقط و فقط به دلیل اسانس و طعم دهنده های مصنوعی است و هیچ فرقی بین پاستیل نوشابه ای و میوه ای وجود ندارد.


ژلاتین با استخوان چه می کند؟

ژلاتین به چسب استخوان معروف است. گفته می شود ژلاتین موجود در ژله ها، دردهای مفصلی را کاهش می دهد و می تواند در پیشگیری از پوکی استخوان کمک کند. کلاژن به طور مستقیم اثرات ضدالتهابی داشته و اثر مستقیم روی بافت مفاصل دارد. با بررسی دریافت ژلاتین و تاثیر آن روی استخوان این نتیجه به دست آمد که ژلاتین می تواند تاثیرات متفاوتی روی چگالی استخوان و وزن بدن داشته باشد. این تاثیر بیشتر روی استخوان ران دیده شده است.

در مطالعات دیگر نشان داده شد که تزریق ژلاتین، کلسیم موجود در گردش خون را بالا می برد که نشان می دهد استخوان در حال ساخت است. همچنین در سوءتغذیه پروتئین که وزن استخوان کاهش می یابد و موجب شکستگی می شود میزان مواد معدنی و چگالی استخوان ران با دریافت ژلاتین بیشتر می شود.


هضم غذا را راحت می کند

ژلاتین می تواند با افزایش قدرت گوارش یک پوشش مخاطی سالم در معده ایجاد کند. گلایسین موجود در ژلاتین می تواند با افزایش اسید هیدروکلریک در معده به هضم و جذب مواد مغذی مورد نیاز کمک کند. سوپ های حاوی ژلاتین یکی از رژیم های غذایی مهم برای افرادی است که مشکلات گوارشی دارند. همچنین ادعا شده است که ژلاتین، التهاب روده افراد مبتلا به سندرم روده تحریک پذیر را از طریق ایجاد یک لایه پوشاننده کاهش می دهد.


بهترین خوراکی برای سالمندان

تخم مرغ و گوشت حاوی اسید آمینه ای به نام متیونین هستند که باعث افزایش هموسیستئین در خون می شود و نیاز ما به مواد مغذی خنثی کننده هموسیستئین مانند فولات، ویتامین۱۲ B و۶ B را افزایش می دهد. افزایش هموسیستئین در خون با خطر بیماری های جدی مانند سکته مغزی، سکته قلبی و بیماری های روانی همراه خواهد بود. افرادی که مقدار زیادی پروتئین حیوانی مصرف می کنند نیاز به گلایسین دارند اما از سوی دیگر برای ایجاد تعادل باید اسیدآمینه دیگری وارد عمل شود که متیونین است و طبعا ژلاتین این کار را می کند.


برای چه کسانی ممنوع است؟

تا حرف ژلاتین می شود همه یاد ژله می افتند و خواصی که برای استخوان سازی دارد. ظاهرا ژله حاوی کلسیم، آهن، سدیم و پتاسیم است و منبع خوبی برای تامین ریزمغذی ها محسوب می شود. اما پودر ژله های آماده حاوی مقداری شکر، رنگ و اسانس هستند و به همین دلیل در تهیه آنها باید دقت کنید. اگر خواستید با پودرهای آماده، ژله درست کنید به هیچ وجه به آن شکر اضافه نکنید. حواس تان باشد ژله برای کودکان زیر سه سال ممنوع است ضمن آنکه افراد با سیستم ایمنی ضعیف یا مشکلات گوارشی حاد هم بهتر است در مورد خوردن ژله احتیاط کنند.منبع :

منبع : بخش آشپزی آکاایران
برچسب :