استفاده بهینه از غذاهای باقیمانده
البته همه اینها شرایطی داره : اینکه غذاها حتما در یخچال نگهداری شده باشد . و نیز از ماندن این غذاها یک نصف روز یا حد اکثر بیش از یکشب نگذشته باشد

استفاده بهینه از غذاهای باقیمانده

البته همه اینها شرایطی داره : اینکه غذاها حتما در یخچال نگهداری شده باشد . و نیز از ماندن این غذاها یک نصف روز یا حد اکثر بیش از یکشب نگذشته باشد چون هم طعم و هم کیفیت انها عوض میشه و هم از نظر بهداشتی درست نیست .


1 - اگر غذای باقیمانده پلو و خورش باشد : مثلا یک دیس پلو و یک ظرف خورش قورمه سبزی و یا لوبیا سبز یا خورش بادنجان بی گوشت رو دستتان مانده : اصلا غصه نخورید که میتوانید با آن همراه با کمی ماست و زعفران یک « ته چین » خوشمزه درست کنید وبه تنهایی سرو کنید و یا در کنار غذاهای و خوراکهای دیگرداشته باشید !

2 - و یا اگر فقط از پلو باقی مانده است با تخم مرغ و ماست و زعفران یا با رب گوجه فرنگی وروغن و کمی پودر سیر آنرا در ماهیتابه به « ته دیگ » خوشرنگی تبدیل کنید !

3 – از پلوی باقیمانده میتوان هراه با سبزیجات در انواع « سوپ » و « آش » هم استفاده کرد ولی چون دیگه خیلی لعاب نخواهد انداخت میتوان کمی ورمیشل به سوپ اضافه کرد و یا برای تهیه آش از سبزی و حبوبات و لعاب آنها استفاده کرد .

4 - اگراز گوشت کوبیده آبگوشت باقیمانده – ( که معمولا نوجوانان و کودکان اصلا آنرا دوست ندارند ) میتوانید با اضافه کردن تخم مرغ از آن « شامی » خوشمزه ای تهیه کنید و اگر مقدار آن کم بود و برای شامی کافی نبود ؛ تعداد تخم مرغ ها را بیشتر کنید و همراه با کمی ادویه ونمک و روغن آن را به « کوکو » تبدیل کنید . و یا با اضافه کردن سبزی آش با آن « آش » خوشمزه ای تدارک ببینید و همراه با ماست و یا کشک و نعنا و پیاز داغ سرو کنید !

5 - باز هم میتوان این گوشت کوبیده رو برای بچه ها یا نوجوانان با نان لواش و کمی جعفری و پنیر رنده شده « رولت گوشت کوبیده » درست کرد یا : آنرا روی نان تست قرار داد و با اویشن و گوجه فرنگی و سس و پنیر پیتزا یک عدد « پیتزای » مخصوص و فرد اعلای گوشت کوبیده !!! ویزه سر آشپز تحویلشان داد !

6 - اگر فقط یک خورش بی گوشت رو دستتون مونده با کمی گوشت چرخ کرده براش کوفته قلقلی درست کنید و اگراین خورش مثلا خورش بادنجان است : با کمی لپه پخته و خلال سیب زمینی آنرا به « قیمه بادنجان همراه با کوفته » تبدیل کنید
آشپز ایرانی

منبع : بخش آشپزی آکاایران
برچسب :