آکاایران: مربای گل سرخ یا مربای گل محمدی با استفاده از برگ گل تازه یا خشک گل محمدی تهیه میشود. در اینجا با طرز تهیه مربای گل سرخ تازه آشنا شوید.
گل محمدی یا گل گلاب نام نوعی گل رز است که از آن گلاب می گیرند. گل محمدی از دیرباز در ایران کشت میشده و از تیره رزاسه و قسمت قابل مصرف آن گلبرگ و ماده مؤثرهٔ آن تانن است.
در برزک، نیاسر، قمصر، کاشان، اصفهان، دهستان لاله زار کرمان، داراب (لایزنگان) فارس و شهر میمند فارس از آن گلاب می گیرند و بعضی آنرا هم تقطیر می نمایند.

محصول عمده گل محمدی، گلاب، اسانس و گلبرگ خشک می باشد، که از آنها در صنایع دارویی، عطرسازی، فراورده های بهداشتی و آرایشی و صنایع غذایی استفاده می شود. مصارف دارویی آن بیشتر در درمان دردهای رماتیسمی، قلبی، تقویت اعصاب و معده و رفع بعضی از سردردها بوده و در تهیه شربت گل سرخ، مربا و در صنایع شیرینی پزی و تهیه بستنی نیز استفاده می شود.
سالانه گلاب و اسانس ایران به کشورهای حوزه خلیج فارس و کشورهای اروپایی از جمله فرانسه و انگلستان صادر می گردد،.
در اینجا قصد داریم طرز تهیه مربای گل سرخ تازه را به شما آموزش دهیم که یکی از معطرترین و خوشمزه ترین انواع مرباست که در دنیا نظیر آن پیدا نمی شود. علاوه بر این طرز تهیه انواع مربا با طعم های دیگر را در انتها قرار داده ایم که می توانید از آموزش های آن ها اسفاده کرده و خودتان در منزل آن ها را به آسانی تهیه کنید. با ما همراه باشید.

گل محمدی تازه500 گرمشکر1 کیلوگرمآبلیمو1 ق مرباخوریهل¼ق چای خوریآب1 لیتر

	طرز تهیه مربای گل سرخ تازه (مربا گل محمدی)	طرز تهیه مربای گل سرخ تازه (مربا گل محمدی)

آکاایران: طرز تهیه مربای گل سرخ تازه (مربا گل محمدی)


چند نکته درباره تهیه مربای گل سرخ تازه

  • این مربا حتما باید با گل محمدی مناطق کوهستانی تهیه شود. گل های مناطق کویری مثل کاشان بسیار تلخ هستند و فقط با چندین و چندبار جوشاندن و دور ریختن آب آن، تلخی شان گرفته می شود که در این صورت دیگر هیچ خاصیتی از گل محمدی باقی نمی ماند.
  • برای اطمینان ار نوع گلبرگ می توانید به صورت خام از گل ها بخورید و ببینید که تلخ هستند یا خیر.
  • معمولا مربای گل سرخ را با فرنی میل می کنند.

آشنایی با انواع مربا با طعم های مختلف

مربای سیب گلاب
برای تهیه مربای سیب گلاب درسته خوشمزه می توان از سیب گلاب ریز با پوست یا فاقد پوست استفاده کرد. این مربا مخصوص فصول گرم سال است و به مربای نوبرانه هم مشهور است. مطمئنا از طعم بی نظیر این مربا شگفت زده خواهید شد. برای آشنایی با طرز تهیه مربای سیب گلاب به لینک زیر بروید.
	طرز تهیه مربای گل سرخ تازه (مربا گل محمدی)	طرز تهیه مربای گل سرخ تازه (مربا گل محمدی)طرز تهیه مربای سیب گلاب درسته


مربای سیب
سیب، این میوه بهشتی جدا از طعم و مزه ی بسیار عالی که دارد، مجموعه ای از خواص درمانی را داراست. انواع سیب، از سیب قرمز و زرد گرفته تا سیب گلاب و سیب ترش و ... نقش مهمی در سلامت بدن دارند. یکی از راه های بهره بردن از خواص سیب، تهیه و مصرف مربای سیب است و چه بهتر که این مربا در منزل و به صورت سنتی تهیه شود. در لینک زیر طرز تهیه این مربا را قرار داده ایم.

	طرز تهیه مربای گل سرخ تازه (مربا گل محمدی)	طرز تهیه مربای گل سرخ تازه (مربا گل محمدی)
مربای زنجبیل
زنجبیل را هم به صورت تازه و هم به صورت خشک شده (پودر زنجبیل) در انواع غذاها و دمنوش زنجبیل می توان استفاده کرد با این حال؛ زنجبیل تازه بر زنجبیل خشک شده ارجحیت دارد چون نه تنها طعم آن بهتر است. علاوه بر استفاده به عنوان طعم دهنده و چاشنی، با استفاده از این گیاه مفید مربای بسیار خوشمزه و متفاوتی به نام مربای زنجبیل نیز تهیه می شود که در ادامه طرز تهیه آن را خواهید دید.

	طرز تهیه مربای گل سرخ تازه (مربا گل محمدی)	طرز تهیه مربای گل سرخ تازه (مربا گل محمدی)
ریواس از گیاهان بومی بهاری و از تیره هفت بندان یا ترشک است. این گیاه به صورت طبیعی و دیمی و فاقد نیاز به آبیاری رشد می کند و در مناطقی که گل لاله وجود دارد یافت می شود. ریواس در دامنه بینالود، کوهستان های آذربایجان و کردستان و بلندی های البرز در شمال تهران و همچنین در شهرستان گناباد می روید. قسمت های مورد استفاده گیاه ریواس در آشپزی، ساقه ترش و ترد این گیاه است که با استفاده از آن می توان مربای ریواس تهیه کرد. این بار با طرز تهیه مربای ریواس ترش و خوشمزه آشنا شوید.
	طرز تهیه مربای گل سرخ تازه (مربا گل محمدی)	طرز تهیه مربای گل سرخ تازه (مربا گل محمدی)طرز تهیه مربای ریواس


مربای زغال اخته
میوه زغال اخته به شکل بیضی و حدودا به اندازه آلبالوی درشت است و طعم ترش و شیرینی دارد. رنگ میوه زغال اخته قرمز بسیار خوش رنگ می باشد. میوه نرسیده زغال اخته به علت داشتن اسید زیاد، بسیار ترش است، ولی میوه رسیده آن به رنگ قرمز روشن و خوشمزه و شیرین است. این میوه در تابستان، عرضه و معمولا به صورت تازه مصرف می شود. در اینجا طرز تهیه مربای زغال اخته را به دو روش به شما آموزش خواهیم داد.

	طرز تهیه مربای گل سرخ تازه (مربا گل محمدی)	طرز تهیه مربای گل سرخ تازه (مربا گل محمدی)طرز تهیه مربای زغال اخته


مربای بهار نارنج
به شکوفه های درخت نارنج، بهار نارنج گفته می شود. گل های این درخت یکی از معطرترین گل های مرکبات است اما عطر تند و طعم تلخی دارد. درخت نارنج از جمله درخت های پیوندی حسوب می شود که از پیوند بین دو نوع از مرکبات یعنی دارابی و نارنگی به دست آمده است. یکی از مشهورترین فراورده هایی که با استفاده از بهارنارنج تهیه می شود، مربای بهار نارنج است که بسیار مطبوع و لذیذ است و از شکوفه های درخت نارنج تهیه می شود.

	طرز تهیه مربای گل سرخ تازه (مربا گل محمدی)	طرز تهیه مربای گل سرخ تازه (مربا گل محمدی)مربای زرشک
زرشک میوه خوشمزه و پرخاصیت پاییزی است که در انواع مختلف؛ زرشک قرمز و زرشک سیاه در دسترس است. در گذشته  زرشک بیشتر مصرف دارویی داشته اما امروزه اکثرا به عنوان چاشنی غذا از آن استفاده می شود و انواع خوراکی های ترش و ملس خوشمزه مانند مربای زرشک با استفاده از آن تهیه می شود.

	طرز تهیه مربای گل سرخ تازه (مربا گل محمدی)	طرز تهیه مربای گل سرخ تازه (مربا گل محمدی)طرز تهیه مربای زرشک با زرشک قرمز تازه


مربای هویج
برای آنکه بتوان مربا را برای مدت زمان طولانی تری نگه داشت، باید آن را بعد از طبخ، درون ظروف دردار تمیز و خشک نگهداری کرد البته اضافه کردن مقداری آبلیمو به مربا نیز از شکرک زدن آن مانع می شود. خوردن مربای هویج به همراه کره در وعده صبحانه بسیار لذت بخش است.

	طرز تهیه مربای گل سرخ تازه (مربا گل محمدی)	طرز تهیه مربای گل سرخ تازه (مربا گل محمدی)
مربای توت فرنگی
مربای توت فرنگی یکی از خوشمزه ترین و محبوب ترین انواع مرباهاست و رنگ بی نظیر آن حس چشایی همه را به شدت تحریک می کند. از آنجا که توت فرنگی مدت کوتاهی در بازار موجود است، حتما باید برای تهیه این مربای خوشمزه، هرچه زودتر دست به کار شوید. در لینک زیر با دو روش مختلف تهیه مربای توت فرنگی و نکات و ریزه کاری های طبخ این مربا در خدمت شما هستیم.

	طرز تهیه مربای گل سرخ تازه (مربا گل محمدی)	طرز تهیه مربای گل سرخ تازه (مربا گل محمدی)طرز تهیه مربای توت فرنگی خوش رنگ به دو روش

امیدواریم این مرباهای خوش رنگ و معطر را با استفاده از دستور سایت ستاره تهیه کرده و از طعم بی نظیر آن ها لذت ببرید. نوش جان.


گروه آشپزی ستاره

.

منبع : setare.com

طرز تهیه مربای گل سرخ تازه (مربا گل محمدی)
4.1 (82%) 70 رای