طرز تهیه مربای بالنگ
مربای بالنگ,مربای بالنگ خانگی,مربای بالنگ بدون آهک,مربای بالنگ به شکل گل,مربای بالنگ خشک,مربای بالنگ با آهک,مربای بالنگ بدون آب آهک,انواع مربا کمپوت مارمالاد

 
مواد لازم مربای بالنگ :بالنگ تازه و درشت

4 عدد

100 گرم / 400 کالری

شکر

هم وزن بالنگ ها

100 گرم / 400 کالری

آب لیمو یا آب بالنگ

نصف استکان کوچک

نامشخصروش تهیه مربای بالنگ :


*. بالنگ ها را شسته و پوست آنها را خیلی نازک بر می داریم. سپس آنها را از وسط نصف کرده و مغز آنها را کنار می گذاریم . بالنگ ها را به اندازه دلخواه خرد می کنیم . ابتدا آنها را در آب سرد قرار می دهیم و بعد در آبکش ریخته و بعد در آب آهک می ریزیم و می گذاریم یک شبانه روز در آب آهک بماند.


*. سپس آنها را از آب آهک خارج کره و در آب سرد می ریزیم و می گذاریم بجوشد. بالنگ ها را از آب سرد خارج کرده و به آب در حال جوش اضافه می کنیم. یکی دو جوش که زد، بلافاصله آب زرد مرحله اول آنها را خارج می کنیم.چون آب مرحله اول تلخ تر از دفعات دیگر است.


*. دوباره در قابلمه آب ریخته ، می گذاریم تا جوش بیاید و بالنگ ها را که در آب سرد قرار داده بودیم ، در آب جوش می ریزیم . این بار می گذاریم بالنگ ها 20 دقیقه بجوشد. این عمل را چهار بار و هر بار به مدت 20 الی 25 دقیقه تکرار می کنیم و می گذاریم بالنگ ها بجوشید تا تلخی آنها گرفته شود و پوست آنها هم بپزد. برای این که رنگ مربا و بالنگ ها سفید شده و تلخی آنها کاملاً گرفته شود.


*. حتماً آب بالنگ ها را که کنار گذاشته اید بگیرید و در مرحله چهارم در حال جوشیدن بالنگ ها آن را اضافه کنید تا رنگ بالنگ ها کاملاً سفید شود. سپس آنها را در آب سرد بریزید و شکر را با 2 لیوان آب بگذارید بجوشد تا غلیظ شود. پس از سرد شدن شربت ، بالنگ ها را از آب سرد خارج کرده و به شربت اضافه کنید. پس از 2 ساعت قابلمه را روی حرارت یکنواخت اجاق قرار دهید تا مربا جوش بیاید.


*. بعد از یکی دو جوش ، آب لیمو  یا آب بالنگ را برای خوش طعم شدن مربا و جلوگیری از احتمال شکرک زدن آن به مربا اضافه کنید. پس از قوام آمدن شربت، آن را امتحان کنید و پس از آماده شدن آن بگذارید مربا خنک شود. سپس آن را در شیشه ریخته و در یخچال نگهداری کنید.

 


یادآوری :


*. شما می توانید برای جلوگیری از شکرک زدن مربا  ، آب بالنگ یا آبلیمو را در مراحل آخر پخت.

*. مربا، به آن اضافه کنید و بقیه آب بالنگ را همان طور که ذکر شد، برای خوش رنگ شدن بالنگ به کار ببرید.

*. در صورت تمایل می توانید برای ترد شدن این مربا از آب آهک استفاده کنید.

 


روش تهیه آب آهک :


*. یک کیلو آهک را در لگن بزرگی بریزید و در حدود 14 تا 15 لیوان آب به آن اضافه کرده و آن را خوب هم بزنید تا آهک به صورت دوغ غلیظی درآید. سپس صبر کنید تا آب در سطح لگن کاملاً زلال بایستد. از این آب آهک زلال می توانید برای ترد کردن میوه های مورد نظرتان در تهیه مربا استفاده کنید.

 


خواص بالنگ :


*. بالنگ برای تقویت قلب مفید استبالنگ میوه مرکباتی است و اغلب در آسیا، آمریکای مرکزی و جنوبی و کشورهای مدیترانه کشت می شود.در رفع نفخ معده و هضم غذا موثر است.بالنگ برای تقویت قلب و کبد مفید است.دم کرده پوست خشک شده این میوه برای ترشح صفراوی مفید است و جویدن آن خوشبو کننده دهان است.

 


اختصاصی آکاایران

 


منبع : بخش آشپزی آکاایران
برچسب :