دلمه برگ مو با سس گوجه فرنگی
دلمه برگ مو,دلمه برگ مو تبریزی,دلمه برگ مو با رب انار,دلمه برگ مو ترکیه,دلمه برگ مو شیرین,دلمه برگ مو طرز تهیه,دلمه برگ مو با سس گوجه فرنگی,دلمه برگ مو خوشمزه,ا

 
مواد لازم دلمه برگ مو با سس گوجه فرنگی :ماکارونی رشته ای

۱۲۰ گرم

100 گرم / 360 کالری

روغن زیتون

۱ قاشق سوپخوری

100 گرم / 0 کالری

گوشت چرخ کرده گوسفند

۷۵۰ گرم

100 گرم / 320 کالری

پیاز درشت خردشده

۱ عدد

100 گرم / 36 کالری

سیر کوبیده

۲ حبه

100 گرم / 120 کالری

زیره آسیاب شده

۲ قاشق چایخوری

100 گرم / 15 کالری

پوست لیموترش

یک قاشق چایخوری رنده

نامشخص

آرد سفید (حدود ۳۵ گرم)

یک چهارم پیمانه

100 گرم / 360 کالری

آب (۸۰ میلی لیتر)

یک سوم پیمانه

100 گرم / 0 کالری

برگ مو

۲۰۰ گرم

100 گرم / 60 کالریبرای سس گوجه فرنگی :روغن زیتون

۱ قاشق سوپخوری

100 گرم / 0 کالری

پیاز درشت خردشده

۱ عدد

100 گرم / 36 کالری

سیر کوبیده

۱ حبه

100 گرم / 120 کالری

گوجه فرنگی پوست گرفته و خردشده

۸۰۰ گرم

100 گرم / 15 کالری

برگ نعناع تازه

۱ قاشق سوپخوری

100 گرم / 43 کالریطرز تهیه دلمه برگ مو با سس گوجه فرنگی :


*. ماکارونی را مطابق معمول آبکش کنید. قبل از ریختن ماکارونی در آب جوش آن را خرد کنید و در آب بریزید.روغن را در تابه ای داغ کنید پیاز و سیر را اضافه کرده و تفت دهید تا پیاز نرم شود سپس گوشت را افزوده و به تفت دادن ادامه دهید تا گوشت خوب سرخ شده و رنگ آن قهوه ای شود. زیره رنده پوست لیموترش و آب را بیفزایید و بگذارید.


*. مخلوط به جوش آید و آب آن تبخیر شود. سپس ماکارونی را اضافه کنید و خوب هم بزنید تا به طور یکنواخت مخلوط شوند. اگر از برگ موی تازه استفاده می کنید بهتر است آنها را چند دقیقه در آب جوش بجوشانید تا کمی نرم شوند اما اگر از برگ موی کنسرو شده در آب نمک استفاده می کنید برگ ها را قبل از مصرف با آب سرد خوب آبکش کنید.


*. وسط هر برگ یک قاشق از مخلوط گوشت را بریزید و آن را به صورت یک بقچه کوچک بپیچید و در کنار هم داخل یک ظرف پیرکس بچینید. روغن مربوط به سس گوجه فرنگی را در ظرفی داغ کنید پیاز و سیر را در آن تفت دهید تا پیاز نرم شود. سپس گوجه فرنگی را اضافه کنید بگذارید حدود ۱۰ دقیقه بجوشد تا گوجه فرنگی پخته و نرم شود.


*. برگ نعناع را اضافه کنید و بگذارید چند جوش دیگر بزند سس را روی دلمه ها بریزید و روی ظرف پیرکس را با یک قطعه کاغذ آلومینیوم بپوشانید و در فر قرار دهید و بگذارید دلمه حدود نیم ساعت در فر با درجه متوسط بپزد سپس از فر خارج کرده و سرو نمایید.

 


خواص برگ مو :


*. شاخه تازه مو، بواسیر را درمان می کند. برای این کار باید خاکستر چوب مو یا خاک اره چوب مو را به صورت تمیز به دست آورد و در سرکه خمیر کرد و پس از اجابت مزاج در محل بواسیر مالید.اگر خاکستر چوب مو را در سرکه حل نموده و در محل ورم غدد و گزش حشرات بمالند، آن را معالجه می کند.

 


اختصاصی آکاایرانمنبع : بخش آشپزی آکاایران
برچسب :