دلمه برگ مو به روش یونانی
دلمه برگ مو,دلمه برگ مو ترکی,دلمه برگ مو تبریزی,دلمه برگ موبا رب انار,دلمه برگ مو بدون گوشت,دلمه برگ مو ترکیه,دلمه برگ مو شیرین,دلمه برگ مو به روش یونانی,انواع

 
مواد لازم دلمه برگ مو به روش یونانی :برگ مو

۴۰ عدد

100 گرم / 60 کالری

روغن زیتون

۴ قاشق سوپ خوری

100 گرم / 0 کالریمواد لازم داخل دلمه برگ مو به روش یونانی :برنج (در آب خیسانده شده)

۱۵۰ گرم یا سه چهارم فنجان

100 گرم / 360 کالری

پیازچه (خردشده)

۱۰۰ گرم

100 گرم / 23 کالری

لپه (پخته شده)

۴۰ گرم یا یک چهارم فنجان

100 گرم / 115 کالری

کشمش پلویی

۲۵ گرم یا یک چهارم فنجان

100 گرم / 272 کالری

برگ نعناع تازه خردشده

۲ قاشق سوپ خوری

100 گرم / 43 کالری

برگ جعفری خردشده

۴ قاشق سوپ خوری

100 گرم / 34 کالری

فلفل سیاه

سه چهارم قاشق چایخوری

100 گرم / 0 کالری

نمک

به میزان لازم

100 گرم / 0 کالریطرز تهیه دلمه برگ مو به روش یونانی :


*. چوب هر یک از برگ ها را با قیچی یا چاقو ببرید. قابلمه ای را آماده کرده و دوسوم آن را با آب و کمی نمک پر کنید و روی شعله اجاق گاز قرار دهید تا آب به جوش آید، سپس برگ ها را داخل آب در حال جوش بریزید و حرارت دادن را تا زمانی ادامه دهید که رنگ برگ ها کمی تغییر کند. حالا برگ های نیم پز شده را در سبدی آبکشی کنید و روی آنها آب سرد بریزید.


*. تمام مواد مخصوص داخل دلمه را در کاسه ای بریزید و با هم خوب مخلوط کنید.هر یک از برگ ها را پهن کرده و یک قاشق مرباخوری سرپر یا یک قاشق سوپ خوری سرخالی از مواد را در وسط برگ بریزید. با توجه به اینکه این دلمه به روش سنتی بسته نمی شود، ابتدا لبه انتهایی و سپس دو لبه طرفین برگ را روی مواد برگردانید و سپس شروع به لوله کردن برگ کنید.


*. برای پخت این دلمه، از روش بخارپز استفاده می شود. بنابراین سبد فلزی دسته داری که امکان قرار دادن در دهانه قابلمه دیگری را داشته باشد، انتخاب کنید و دلمه ها را یک به یک بعد از پیچیدن، داخل آن سبد بچینید و روی سطح آنها روغن زیتون بریزید.نیمی از حجم قابلمه زیریرن را از آب پرکنید و سبد حاوی دلمه را روی قابلمه قرار دهید و در قابلمه را روی سبد بگذارید.


*. (روش بخارپز کردن) برای بخارپز کردن این دلمه و مواد داخل آن حدود یک ساعت زمان کافی است ولی در صورتی که این میزان برای پخت برنج داخل دلمه کافی نبود، مقدار دیگری آب داخل قابلمه زیرین بریزید و زمان پخت را اضافه کنید. این دلمه را به همراه لیموترش و سالاد سرو کنید.خواص برنج :


*. استینگ ری بسیار مفید است [ویدال]. دانه های جوانه زدۀ برنج یا مالت برنج به عنوان مقوی معده به کار می رود و به طور کلی تونیک وبرای تقویت بدن خیلی نافع است [روا، هاو و دیگران]. آب برنج کننده و مدر است و ترشحات زیاد اسهال و اسهال خونی را تسکین می دهد.

 


اختصاصی آکاایرانمنبع : بخش آشپزی آکاایران
برچسب :