کوفته سبزی شیرازی ایران
دستور پخت کوفته سبزی شیرازی و درست کردن کوفته سبزی شیرازی و مواد لازم کوفته سبزی شیرازی و طرز تهیه کوفته سبزی شیرازی و اموزش کوفته سبزی شیرازی را در آکاایران بب

 

 

http://cdn.akairan.com/akairan/user/10/20144173455070a.jpg

 

 

 

 

مواد لازم برای پخت کوفته سبزی شیرازی :

 

 

 

مواد لازم

اندازه

مقدار / کالری

گوشت چرخ کرده

نیم کیلو

100 گرم / 240 کالری

نخود

۳۰۰ گرم

100 گرم / 360 کالری

برنج

یک کیلو یا پنج لیوان

100 گرم / 360 کالری

سبزی ( جعفری، شوید، تره، ترخان)

یک کیلو

نامشخص

کشمش

به مقدار لازم

100 گرم / 272 کالری

پیاز خلال شده سرخ کرده

به مقدار لازم

100 گرم / 164 کالری

نمک، زردچوبه، فلفل

به اندازه دلخواه

100 گرم / 0 کالری

 

 

 

 

طرز تهیه کوفته سبزی شیرازی :

 

*. گوشت را با پیاز چرخ کرده و نخود را که از قبل در آب خیس کرده اند با گوشت چرخ کرده دوباره چرخ می کنند . یک لیوان از برنج ها را برداشته و بقیه را با مقداری از سبزی ها چرخ می کنند و سپس تمام مواد چرخ شده را با کمی فلفل و نمک به هم مخلوط نموده به خوبی ورز می دهند و درصورت لزوم تمام مواد را یک دفعه با هم چرخ می کنند .پیاز خلال شده و کشمش را تفت داده، در ظرفی ( دیگ یا قابلمه ) مقداری آّب ریخته سبزی و بقیه نخود چرخ شده را درآن ریخته، زرد چوبه و فلفل و نمک به آن اضافه می کنند وقتی که آب جوش آمد از مواد چرخ شده به اندازه یک پرتقال نسبتاً بزرگ جدا کرده.

 

 

 

*. وسط آن کشمش و پیاز داغ گذاشته و به صورت گلوله ای در می آورند، این گلوله را بین دو کف دست به قدری می گردانند که کاملاً سفت شود و در آب جوش می اندازند. در قدیم به جهت باز نشدن کوفته ها اولین کوفته را با نام سنگ و بقیه را را نام دخترهای خانواده و یا آَشنا به درون آب جوش می انداختند. آنگاه یک لیوان برنج را که کنار گذاشته اند در ظرف محتوی کوفته ها ریخته مقداری روغن به آن افزوده، حرارت می دهند تا قوام بیاید و سپس مصرف می کنند.

 

خواص برنج :

*. آب برنج کننده و مدر است و ترشحات زیاد اسهال و اسهال خونی را تسکین می دهد. برای ورمهایروده ای و استفراغهای خونی و خونروی از بینی و شست و شوی زخمهای بد بسیار نافع است [استوارت – کروست و پتلو ].دم کردۀ کلش و کاه نوعی از برنج به عنوان داروی ضد اسهال خونی و روماتیسم [هو] ونقرس [ویدال] به کار می رود.

اختصاصی آکاایران

منبع : بخش آشپزی آکاایران
برچسب :