خورش غوره مسما
خورش غوره مسما با گوشت,خورش غوره مسما با بادمجان سفره خونه,عکس خورش غوره مسما,خورش غوره مسما گیلانی,خورش غوره مسما,خورش غوره مسما هانی شف,خورش غوره مسما گیلان,خ
recp={author:پریسا,name:خورش غوره مسما ,prepTime:0h20m,cookTime:3h0m,calories:1 قاشق غذاخوری 45 کالری,recipeYield:4 نفر,foodspan:متوسط}

مواد لازم خورش غوره مسما :

 

مواد لازم اندازه کالری
مرغ متوسط 1 عدد 100 گرم / 200 کالری
غوره 1 کیلو 100 گرم / 30 کالری
پیاز درشت 1 عدد 100 گرم / 38 کالری
بادنجان قلمی ریز 3 عدد 100 گرم / 18 کالری
نمک ، فلفل و دارچین به مقدار کافی 100 گرم / 0 کالری

 

طرز تهیه خورش غوره مسما :


مرغ را تکه تکه کرده و سرخ می کنیم. سپس با کمی آب و پیاز آنها را می پزیم. غوره ها را با فشار دادن بین دو انگشت می شکنیم تا هسته غوره خارج شود.

( اگر غوره ها بدون هسته بود، باز هم آنها را می شکنیم ). سپس پیاز را خلال کرده و در روغن سرخ می کنیم. قبل از اینکه پیاز:کاملا سرخ شود، غوره را به آن اضافه می کنیم و با هم تفت می دهیم. غوره:و پیاز سرخ شده را روی مرغ پخته می ریزیم.

بعد مقداری آبغوره به مرغ اضافه می کنیم. بادنجان ها را سرخ می کنیم و روی مرغ می چینیم. سپس نمک ، فلفل و دارچین:را به خورش اضافه می کنیم و بعد از اینکه یک جوش زد.

آن را از روی حرارت برمی داریم. در صورت دلخواه می توانیم کمی رب گوجه فرنگی نیز به این خورش اضافه کنیم. غذا آماده سرو است.

به جای مرغ می توانید از گوشت گوسفند ( یک کیلو با استخوان و بدون چربی ) استفاده کنید. بنابراین اگر خواستید خورش مسمای غوره را با گوشت گوسفند تهیه کنید.

گوشت را تکه تکه کرده و کمی با روغن سرخ کنید. بعد با سه لیوان آب آن را بپزید. بقیه کار مثل روش پخت بالاست.

ولی در نواحی شمال کشور، معمولاً غوره مسما را با جوجه های کوچک که به اصطلاح جوجه کبابی می گویند، تهیه می کنند که بسیار خوشمزه است.

نکات تغذیه ای :

از غوره می توانید در تهیه غذاهای دیگری مثل آبگوشت ، خورش بادنجان یا کدو و کنار مرغ استفاده کنید. مصرف غوره در غذاها برای ارفاد کم اشتها بسیار مناسب است.این خورش حدود 2000 کالری، انرژی دارد.

 

منبع : آکاایران

 

منبع : بخش آشپزی آکاایران
برچسب :