خورش ماست به سبک هندی!
خورش ماست با گوشت گردن و خورش ماست اصفهانی و خورش ماست اصفهانی و خورش ماست اصفهان و خورش ماست با مرغ را در آکاایران ببینید
recp={author:پریسا,name:خورش ماست,prepTime:0h20m,cookTime:3h0m,calories:1 قاشق غذاخوری 40 کالری,recipeYield:4 نفر,foodspan:متوسط}
 
در این پست از سایت آکاایران به شما طریقه ی درست کردن خورش ماست را آموزش میدهیم ، امیدواریم که مورد توجه شما قرار گیرد.
 

خورش ماست و مرغ

 

مواد لازم خورش ماست :

 

مواد لازم

اندازه

مقدار / کالری

مرغ پاک کرده

1 عدد(در حدود 1/5 کیلوگرم)

100 گرم / 200 کالری

ماست کیسه آب گرفته

یک کیلوگرم

100 گرم / 55 کالری

پیاز سرخ کرده

2 قاشق سوپ خوری

100 گرم / 164 کالری

گشنیز

250 گرم

100 گرم / 20 کالری

زیره نیمه کوب

نصف قاشق غذاخوری

100 گرم / 15 کالری

پودر سیر هاتی کارا

بمقدار ذائقه شما

100 گرم / نامشخص کالری

زعفران سائیده گلستان

یک قاشق چای خوری

نامشخص

روغن

100گرم

100 گرم / 0 کالری

نمک و فلفل

به مقدار دلخواه

100 گرم / 0 کالری

 

طرز تهیه خورش ماست :

*. آکاایران : مرغ را بعد از تمیز کردن و شستن،با یک لیوان آب و پیاز سرخ کرده،با حرارت ملایم می گذاریم بپزد. گشنیز را تمیز کرده، می شوئیم و ریز خرد می کنیم.سیر را کوبیده با گشنیز در روغن کمی سرخ می کنیم و آن را در ظرف مرغ می ریزیم. زیره را اضافه کرده.

*. زعفران گلستان را در کمی آب جوش حل می کنیم . نصف آن را در مرغ می ریزیم.به حد کافی نمک و فلفل به آن اضافه نموده،می گذاریم آب آن در حدود 2 تا 3 قاشق بماند.مرغ را از ظرف خارج می کنیم،کمی که سرد شد،آن را قطعه قطعه می کنیم و استخوان های درشت آن را بیرون می آوریم.

*. مرغ را دوباره در ظرف می ریزیم؛حرارت را کاملا ملایم می نماییم.ماست را با بقیه زعفران گلستان و کمی نمک مخلوط کرده، هم می زنیم تا کاملا صاف شود و داخل ظرف مرغ می ریزیم و هم می زنیم.باید دقت کرد بعد از ریختن ماست، خورش نجوشد؛کافی است فقط ماست داغ شود.

*. در غیر این صورت ماست به علت جوشیدن می برد و خورش آب انداخته،به صورت دلخواه در نمی آید.در صورتی که مرغ با مقدار آب ذکر شده پخته نشد، کمی آب اضافه می نماییم.این خورش را می توانیم با گوشت تهیه کنیم؛در این صورت 500 گرم گوشت بدون استخوان کافی است. البته گوشت برای پختن به آب بیشتری احتیاج دارد.

 

خواص گشنیز :

*. گشنیز و جلبک سبز آبی یک ترکیب برنده و یک معجزه طبیعی است که کمک های فوق العاده ای به افراد مبتلا به مسمومیت با جیوه می کند .گشنیز برای بیماری آلزایمر، بیماری پارکینسون، آرتروز، دیابت، بیماری های ویروسی و عفونت های باکتریایی، هپاتیت، کولیت، اختلالات وسواسی اجباری، اوتیسم، سندرم تورت، ناباروری و فلج بل بسیار مفید است. گشنیز همچنین برای اختلالات خود ایمنی مانند فیبرومیالژی، بیماری آدیسون، سندرم گیلن باره،IBS، ام اس  و سندرم خستگی مزمن بسیار مفید است.

 

اختصاصی آکاایران

 

منبع : بخش آشپزی آکاایران
برچسب :