بریانی اصفهان

بریون اصفهان

مواد لازم بریانی اصفهان :

 

مواد لازم اندازه مقدار / کالری
گوشت 400 گرم 100 گرم / 240 کالری
جگر سفید 100 گرم 100 گرم / 160 کالری
نمک و زردچوبه به مقدار لازم 100 گرم / 0 کالری
زیره به مقدار لازم 100 گرم / 370 کالری
گردو به مقدار لازم 100 گرم / 688 کالری
زعفران به مقدار لازم 100 گرم / 310 کالری
ریحان به مقدار لازم برای تزیین 100 گرم / 40 کالری
نارنج به مقدار لازم برای تزیین 100 گرم / 20 کالری
پیاز به مقدار لازم برای تزیین 100 گرم / 5 کالری
نان محلی یا لواش به تعداد لازم 100 گرم / 250 کالری
دارچین به مقدار لازم 100 گرم / 261 کالری

طرز تهیه بریانی اصفهان :

*. ابتدا گوشت را تکه تکه می کنیم و با پیاز ، نمک و زردچوبه به آرامی به صورت نیم پز می پزیم.سپس گوشت را از آب بیرون می آوریم و دوباره آن را چرخ می کنیم ، آب گوشت را به اندازه نیم لیوان نگه می داریم ، به مقدار دلخواه دارچین و زعفران آب شده به گوشت اضافه می کنیم و روی حرارت ملایم قرار می دهیم و مرتب آن را هم می زنیم تا گوشت قدری گرم و تمام مواد جذب یکدیگر شود.ته یک کفگیر روحی بزرگ ، که معروف به قالب بریانی است را کمی پودر دارچین می پاشیم یک قاشق از روغن که روی آب گوشت موجود است.

 

*. درون آن کفگیر می ریزیم و روی حرارت قرار می دهیم تا قالب و آب گوشت داغ شوند.آنگاه مقداری از مایه بریانی را روی آن پهن می کنیم ( به قطر یک همبرگر بزرگ ).کفگیر را روی حرارت اجاق گاز که شعله داشته باشد می گیر یم تا گوشت برای یک دقیقه سرخ شود یک قاشق از آب گوشت داغ را وسط نان محلی یا لواش می پاشیم و بریانی را روی آن برمی گردانیم و مقداری زعفران روی گوشت سرخ شده می پاشیم.جگر سفید را می پزیم و بعد آن را چرخ یا ریز خرد می کنیم و در کنار بریانی قرار می دهیم و با مقداری ریحان ، پیاز و نارنج تزیین می کنیم ( در صورت نداشتن کفگیر می توان از تابه کوچک استفاده کرد ).

 

خواص دارچین :

*. اثرهای مضر مصرف زیاد دارچین، عبارت است از، التهاب یا ورم کردن پوست، زخم ها و ترک های گوشه دهان و سوزش معده. دارچین، از لخته شدن خون جلوگیری می کند اما زیادی آن در خون باعث بروز مشکل های خونی و گردش خون می شود به ویژه اگر با داروهایی مانند آسپرین که باعث رقیق شدن خون می شود مصرف شود مشکل را ۲ برابر می کند.

 

اختصاصی آکاایران

 

بریانی یا بریونی اصفهان ایران
4.9 (98%) 50 رای