.
.
.
.

طرز تهیه تاس کباب - آکا

پرتال آکاايران سايت خبرگزاری آکا بخش آموزش آشپزی آکا و طرز تهیه هزاران غذا و آشپزی آسان قسمت کباب و غذاهای گوشتی انواع کباب ایرانی- طرز تهیه تاس کباب

تاس کباب بپزیم

تاس کباب غذایی صد درصد ایرانی است اما هنوز نمی دانیم که وجه تسمیه تاس همراه کباب از کجا آمده و چه کسی برای نخستین بار تاس کباب پخته است. این غذا تا سه دهه پیش از این در فهرست بلند بالای غذاهای کدبانو بود اما با هجوم تدریجی غذاهای آماده و فوری آرام آرام از فرهنگ غذایی خانواده ها محو شد و امروزه می رود تا فقط نامی از این غذا در اذهان باقی بماند. تاس کباب هم با گوشت تهیه می شود و هم با مرغ و این بستگی به ذایقه شما و اهل خانه دارد.

 

تاس کباب,تاس کباب بدون آب

طرز تهیه تاس کباب

تاس کباب,تاس کباب بدون آب

مواد لازم برای آشپزی آکا

( برای ۶ نفر):
▪ گوشت سردست یا ران بدون استخوان: ۷۵۰ گرم
▪ سیب زمینی: نیم کیلو
▪ به: ۲۵۰ گرم
▪ آلو خشک: ۲۵۰ گرم
▪روغن مایع: ۱۰۰ گرم
▪ رب گوجه فرنگی: یک قاشق مرباخوری
▪ گرد غوره: سه قاشق سوپخوری
▪ نمک و فلفل و ادویه: به مقدار کافی


● شیوه پخت:

آلو را از قبل در آب سرد خیس می کنیم. پیاز را به صورت حلقه های نازک می بریم. پوست به را نیز کنده و به اندازه پره های پرتقال ورقه ورقه می بریم. سیب زمینی را هم پس از پوست گرفتن حلقه حلقه می کنیم. گوشت را نیز به شکل ورقه های نازک( تقریبا به طول و عرض دو بند انگشت) تکه تکه می کنیم. اکنون یک قابلمه تقریبا بزرگ روی اجاق می گذاریم و دو قاشق روغن کف آن می ریزیم و نخست دو ردیف پیاز حلقه شده و سپس یک ردیف گوشت روی آن می چینیم و کمی آلو روی آن می ریزیم و چند تکه به هم می گذاریم. گرد غوره را با نمک و فلفل و ادویه مخلوط کرده و روی این مواد می پاشیم و سپس یک قاشق روغن دیگر می ریزیم و این کار را تا تمام شدن مواد ادامه می دهیم و با افزودن دو لیوان آب در قابلمه را می بندیم و می گذاریم روی حرارت ملایم کاملا بپزد. دست آخر سیب زمینی های ورقه شده را روی تاس کباب می ریزیم و با حل کردن رب گوجه فرنگی در نصف لیوان آب آن را داخل تاس کباب می ریزیم. این غذا تا آماده شدن نباید آب داشته باشد بنابراین مرتب به غذا سر بزنید. به هنگام کشیدن غذا در دیس دقت می کنیم تاس کباب را با کفگیر پهنی که مواد را مخلوط و له نکند بکشیم. چاشنی این غذا، سبزی خوردن، دوغ محلی و ترشی تازه است.
روزنامه جوان


برچسب ها:
تاس کباب بدون آب
.
.
.

مروری بر گذشته

.
.
.
.