خوراک زبان
خوراک زبان,خوراک زبان با سٔس قارچ,خوراک زبان با سس سفید,خوراک زبان گوسفندی,خوراک زبان گوساله,خوراک زبان رزا منتظمی,خوراک زبان با شراب,خوراک زبان گوساله در فر,کب

 
مواد لازم خوراک زبان :زبان بزرگ گاو

یک عدد

100 گرم / 130 کالری

یا زبان گوساله

دو عدد

100 گرم / 130 کالری

سبزی معطر

یک دسته

100 گرم / سبزی معطر کالری

سیر

دو سه حبه

100 گرم / 120 کالری

سس گوجه فرنگی

دو پیمانه

100 گرم / 89 کالری

قارچ

نیم کیلو

100 گرم / 27 کالری

پوره سیب زمینی

یک پیمانه

100 گرم / 180 کالری

پوره عدس

یک پیمانه

100 گرم / 340 کالری

نمک و فلفل

به اندازه کافی

100 گرم / 0 کالری

پیاز متوسط

۲ عدد

100 گرم / 5 کالری

کره

۱۰۰ گرم

100 گرم / 737 کالرینکته : سبزی معطر (نعناع- ترخان- جعفری)

 


طرز تهیه خوراک زبان :


*. زبان غذای بسیار لذیذی است ولی مدت طبخ آن طولا نی است . زبان را بدقت تمیز میکنیم مقداری آب روی زبان میریزیم بطوریکه روی آن را بگیرد ظرف زبان را روی آتش می گذاریم تا جوش بیاید کف روی زبان را یکی دوبار می گیریم و بعد یک دسته سبزی معطر و دانه های سیر و یکی دو عدد پیاز خرد شده را داخل زبان می ریزیم و در ظرف را می بندیم و می گذاریم.


*. زبان با حرارت ملایم بپزد . وقتی زبان پخت باید نصف لیوان آب داشته باشد. در اواخر طبخ کمی نمک به زبان می ریزیم و میگذاریم چند جوش بزند بعد زبان را از ظرف خارج می کنیم و داغ داغ پوست آنرا می گیریم و می گذاریم سرد شود بعد آنرا با کارد تیز ورقه ورقه می بریم .در صورت مصرف قارچ تازه قارچ را می شوییم و خرد میکنیم و در کره کمی سرخ می کنیم


*. بطوریکه آب قارچ کشیده شود قارچ را در سس گوجه فرنگی می ریزیم و آب زبان را صاف و به سس اضافه می کنیم و می گذایم سس جند جوش بزند و کمی غلیظ شود زبان را بدرازا یک طرف دیس می گذاریم اطراف زبان را یک ردیف جعفری میریزیم و طرف مقابل زبان را کنار دیس دو ردیف پوره سیب زمینی و عدس با قیف می ریزیم و فاصله بین پوره و زبان را با سس قارچ پر میکنیم ممکن است اطراف دیس را با چند قارچ درسته سرخ شده تزیین کنیم.خواص سیر :


*. این خاصیت در خود فصل و جنبش خون نیز هست و با خوردن سیر و پیاز زیادتر از حد صلاح غریزه جنسی به جنبش می آید دیگر آنکه سیر و پیاز بلغم را کم می کند و خود فصل نیز مقتضی کم شدن بلغم است. بنابراین خوردن آن اخلاط اربعه را بیش از حد کاهش داده و بدن را آماده بیماری ها می گرداند.

 


اختصاصی آکاایرانمنبع : بخش آشپزی آکاایران
برچسب :