غذاهای سریع دانشجویی

غذاهای سریع

 

*. این خوراک از آن دسته غذاهای ارزشمندی است که خیلی لطیف و خوش طعم بوده و بسیار هم راحت آماده می شود . برای داشتن غذایی که تنها در یک ظرف سرو می شود ، می توانید تکه ای ماهی قزل آلا یا مرغ را بر روی این سبزیجات بگذارید.

 

مدت زمان مورد نیاز برای تهیه این سالاد : 15 دقیقه

 

مواد لازم مخلوط سبزیجات بخارپز شده :

 

مواد لازم اندازه مقدار / کالری
هویج 1 فنجان نازک خرد شده 100 گرم / 30 کالری
کلم برگ 2 فنجان خرد شده که ساقه وسط آن گرفته 100 گرم / 19 کالری
پیاز 1 عدد درشت خرد شده 100 گرم / 5 کالری
کدو سبز ا فنجان 100 گرم / 18 کالری
  نکته : کدو که نگینی خرد شده باشد (کدو را از طول 4 قسمت کرده و به تکه هایی با ضخامت 13 سانت تقسیم کنید.)   سس مخلوط سبزیجات بخارپز شده :  
مواد لازم اندازه مقدار / کالری
روغن زیتون مقداری برای مزه دار کردن 100 گرم / 0 کالری
سیر متوسط له شده 1 عدد 100 گرم / 120 کالری
آب لیموی تازه 1 قاشق سوپخوری 100 گرم / 26 کالری
نمک و پودر فلفل سیاه برای مزه دار کردن 100 گرم / 0 کالری
  طرز تهیه مخلوط سبزیجات بخارپز شده : مقداری آب نمک را در یک بخارپز که در آن سفت بسته شده است ، به جوش آورید . هویج ها را اضافه کرده ، در آن را ببندید ، و بگذارید به مدت 3 دقیقه بپزد. سپس پیاز و کدو را اضافه کرده و 3 دقیقه دیگر مواد را بخارپز کنید.مواد را از دستگاه بخارپز درآورده ، در کاسه ای بریزید.مدت زمان لازم برای بخارپز کردن ماهی یا مرغ ، بستگی به ضخامت آنها دارد.   نکته های آشپزی : تکان دادن سبد دستگاه بخارپز کمک زیادی به کشیده شدن آب اضافه سبزیجات پخته شده می کند ، که این کار از آبکی و بیمزه شدن سالاد جلوگیری می کند .سعی کنید کدو را بیش از حد نپزید چون زیاد پختن آن باعث بیمزه شدن سالاد و کدر شدن رنگ کدو می شود.   مدت زمان مورد نیاز برای تهیه این سالاد : 35 دقیقه  
غذاهای سریع با سیب زمینی
غذاهای سریع   مواد لازم خوراک بادمجان و نخود :  
مواد لازم اندازه مقدار / کالری
پیاز 1 عدد بزرگ که نازک خرد شده یک عدد / 5 کالری
سیر 5 عدد متوسط له شده 100 گرم / 120 کالری
فلفل دلمه ای 1عدد 100 گرم / 15 کالری
بادمجان 1 عدد 100 گرم / 17 کالری
فلفل قرمز ورقه های نازک 100 گرم / 22 کالری
زرد چوبه 2 قاشق چایخوری 100 گرم / 0 کالری
ادویه های تند نصف قاشق چایخوری ترکیب نامشخص
نخود پخته 450 گرم 100 گرم / 45 کالری
عدس پخته 450 گرم 100 گرم / 100 کالری
سس گوجه فرنگی نصف فنجان 100 گرم / 89 کالری
عصاره سبزیجات 1 و یک چهارم فنجان 1 قاشق سوپخوری نامشخص
کشمش نصف فنجان 100 گرم / 272 کالری
گشنیز ریز شده 1 قاشق سوپخوری 100 گرم / 20 کالری
نمک و فلفل برای مزه دار کردن 100 گرم / 0 کالری

 

طرز تهیه خوراک بادمجان و نخود :

*. 1 قاشق سوپخوری از عصاره سبزیجات را در قابلمه ای گرم کنید. پیاز را که به صورت پیازداغ درست کرده ایم به این عصاره با درجه حرارت متوسط اضافه کنید و بگذارید 5 دقیقه بپزد.

*. سیر ، فلفل دلمه ای قرمز ، بادمجان ، ادویه تند ، و زردچوبه را هم اضافه کنید. برای 1 دقیقه خوب به هم بزنید تا مواد کاملاً مخلوط شوند و بعد عصاره سبزیجات و سس قرمز را اضافه کنید.

*. دوباره مواد را هم زده و درِ قابلمه را ببندید تا با درجه حرارت کم به مدت 15 دقیقه بپزد. مرتب یا حداقل تا زمانیکه فلفل دلمه ای و بادمجان نرم و لطیف شوند ،آنها را هم بزنید.

*. نخود ، عدس ، ورقه های فلفل قرمز و کشمش را اضافه کنید . بگذارید 5 دقیقه دیگر بجوشد. مواد را با نمک و فلفل مزه دار کنی د. این غذا را همراه با آبِ آن و کمی گشنیز بر رویش، سرو کنید.

*. نکته : 1 و یک چهارم فنجان 1 قاشق سوپخوری عصاره سبزیجات (سبزیجات دلخواه را با کمی نمک و فلفل در آب جوشانده و سپس از این آب استفاده می کنیم )

 

پیشنهادی برای سرو کردن :

*. با سالاد کلم مدیترانه ای سرو شود( این سالاد از مخلوطی از 2 عدد کلم بروکلی  متوسط خرد شده،2 قاشق سوپخوری آبلیمو ، 1 قاشق چایخوری سس سویا ، 3 عدد سیر متوسط له شده ،کمی روغن زیتون خالص و نمک و فلفل ،تهیه می شود- که ابتدا کلم را در دستگاه بخار پز پخته و سپس بقیه مواد را نیز به آن اضافه می کنیم.)

 

نکته های آشپزی :

*. خرد کردن بادمجان و فلفل دلمه ای در اندازه های 5/2 سانتی باعث می شود که ادویه ها کاملاً به خورد غذا برود بدون اینکه سبزیجات، زیاد از حد پخته شوند . این دستور غذایی طوری تهیه شده است که به سرعت آماده شود . با وجود این ، زمانیکه ادویه تند و زردچوبه را اضافه می کنید ، قبل از اضافه کردن عصاره ، بگذارید خوب بجوشد ( حداقل یک دقیقه ) . با این کار طعم بیشتر و بهتری خواهید داشت .

 

خواص بادمجان :

*. بادمجان اثر نرم کننده و مدر درد .

*. بادمجان بعلت درا بودن آهن در رفع کم خونی داروی موثری است .

*. بادمجان را می توان برای از بین بردن ورم و التهاب روی عضو ملتهب گذاشت .

*. دانه بادمجان ایجاد یبوست می کند .

*. ریشه بادمجان و شاخه های خشک شده و برگهای آن اثر بند آورنده خون را دراست و قابض بوده و می توان در آن برای درمان احتلام بانه و انواع خونریزیها استفاده کرد.

 

اختصاصی آکاایران

 

گردآوری توسط بخش غذاهای فصلی ، غذاهای فصل سایت آکاایران
غذاهای سریع و آسان تابستانی(3)
4.8 (96%) 48 رای