غذاهای تابستانی ایرانی

غذاهای تابستانی در طب سنتی

 

*. هیچ زمانی بهتر از تابستان برای به وجد آمدن درمورد " سالم ترین غذاهای جهان " وجود ندارد.این فصل با انواع مختلف و رنگارنگی از غذاهای فصلی پربرکت می شود.به سختی می توان زمانی لذت بخش تر از تابستان را برای خوردن پیدا کرد.

*. این فصل که به انقلاب تابستانی معروف است و خورشید در شمالی ترین وضعیت خود نسبت به زمین قرار دارد و روزها در آن در بلندترین حالت خود هستند.با انواع مختلف و رنگارنگی از غذاهای فصلی پربرکت می شود. میوه ها و سبزیجات از هر رنگی که تصورش را بکنید در تابستان یافت می شوند.

*. گاهی اوقات کشتزارها و باغ ها سرشار از مواد غذایی هستند .برنامه غذایی ما باید بر اساس سلیقه خودمان باشد و بشقاب هایمان را باید با انواع میوه ها و سبزیجات رنگارنگ، زیبا و پر زرق و برق کنیم .هیچ زمانی را بهتر از تابستان نمی توان یافت که بتوان پالت رنگی از انواع غذاهای رنگارنگ به نمایش گذاشت.

*. قرمزی گوجه فرنگی های مینیاتوری ، زردی خورشید مانند نارنج های تابستانی و انواع مختلف رنگ سبز ، از سبز تیره خیار تا رنگ سبز روشن نخود فرنگی ، همگی در تابستان به معرض نمایش در می آیند.وقتی به تابستان فکر می کنیم ، ناخودآگاه گرما به ذهنمان می آید.

*. در دستور سنتی چینی ، تابستان ، فصل عنصر آتش است ، گرمایی افزون شونده ، که به سمت بیرون حرکت می کند ، رشد می کند و با روشنی و جنب و جوش مشخص می شود .این انرژی داغ به خنک شدن احتیاج دارد و در تابستان غذاهای خنک کننده باید در رأس برنامه های غذایی ما باشند.

*. سالادها (هم میوه و هم سبزیجات )در این فصل حس خوبی به انسان می دهند و با سبزیجاتی چون خیار برای فرونشاندن گرمای تابستان بسیار مناسب هستند. میوه های خنکی چون هندوانه با آب فراوانی که درون خود دارند ، به بدن ما کمک می کنند که در دمای بالا هم رطوبت خود را حفظ کند.

*. سوپ های خنک و مخلوطی از آب میوه ها نیز برای این فصل بسیار مناسب است .اضافه کردن تکه های ماهی یا سویا به این سالاد تابستانی خنک ، کمک زیادی به حفظ ذخیره پروتئین بدن در طول روزهای پر فعالیت تابستان می کند.در هر هفته باید تعدادی از غذاهایی که گرمای بدن را کنترل می کنند.

*. در نظر گرفته شود. فلفل های تازه ( مثل فلفل قرمز ) همانند زنجبیل تازه و ریشه ترب کوهی در این فصل فراوان هستند. با قرار دادن تعداد از این چاشنی های تند و تیز ، می توان عنصر حرارت بدن را در این فصلِ داغ حفظ کرد.گرمای تابستان ، تقریباً مخالف سکون و رخوت است.

*. تابستان زمان غذاهای سنگین نیست . مصرف گوشت ، مصرف شیر کامل و لبنیات ، مصرف تخم مرغ و غذاهای سرخ شده در این زمان منطقی به نظر نمی آید. غذاهای سبک تر،کلیدی هستند به خصوص سبزیجات برگدار ، میوه ها و ماهی کباب شده ما باید چای های نعنایی را نیز فراموش نکنیم.

*. همچنین برگ های تازه این را می توان به عنوان افزودنی های جالبی برای سالادها و سوپ ها در استفاده کرد.هیچ زمانی بهتر از تابستان برای به وجد آمدن درمورد " سالم ترین غذاهای جهان " وجود ندارد.حالا زمان مناسبی برای شروع حرکت به سوی غذاهای تازه ، با تأکید بر سبزیجات و مواد مغذی حیرت آور آنها است.

 

خواص گوجه فرنگی :

*. گوجه فرنگی اشتهاآور، برطرف کننده ضعف و خستگی، تقویت کننده سلسله اعصاب و همچنین قلب و دستگاه گردش خون است. متخصصان همواره مصرف آن را به بیماران مبتلا به دردهای مفاصل و همچنین رماتیسم و نقرس توصیه می کنند. در ضمن گوجه فرنگی برای رفع مسمومیت های مزمن، بالا بودن اوره و چربی خون، درمان یبوست، دفع رسوبات ادراری و صفراوی نیز مفید شناخته شده است. در ضمن با توجه به اینکه گوجه فرنگی حاوی ویتامین A است، خوردن آن در تقویت بینایی، سلامت پوست و مخاط ها بسیار مؤثر است.

 

اختصاصی آکاایران

 

گردآوری توسط بخش غذاهای فصلی ، غذاهای فصل سایت آکاایران
غذاهای نشاط آور تابستان کدامند ؟
4.8 (96%) 48 رای