آکاایران: شربت گل گاو زبان

سفره خونه

آکاایران: شربت گل گاو زبان

شربت گل گاو زبان

گل گاوزبان روح را هم تقویت می کند، در نتیجه موجب تقویت کل بدن می شود. اخلاط سوخته و سودا را از بدن دفع می کند و باعث بهبودی و تقویت سیستم عمومی می شود.درمجموع گل گاوزبان شربتی مفرح و تقویت کننده بدن است.کسانی که بی حال، بی حس، و افسرده اند و گل گاوزبان برایشان مفید است چرا که قلب را تقویت می کند و موجب سرحالی و شادابی می شود چرا که ضعف قلب موجب می شود که افراد دچار غم و غصه ها شوند که گل گاوزبان برای تقویت قلب بسیار مفید است.

گل گاو زبان روح را هم تقویت می کند در نتیجه موجب تقویت کل بدن می شود. اخلاط سوخته و سودا را از بدن دفع می کند و باعث بهبودی و تقویت سیستم عمومی می شود. در منابع طب سنتی شربتی عنوان شده است که برای همه کاربرد دارد و مخصوص فصل بهار است .

موادلازم :

50 گرم گل گاوزبان خشک

25 گرم بادرنجبویه

200 گرم قند یا خاکه قند یا شکر معمولی

چند عرق گیاهی(عرق گل گاو زبان 80 گرم یا عرق بیدمشک 80 گرم + گلاب 80 گرم و اگر هیچ کدام را نداشتند می توانند گلاب را استفاده کنند.)

طرز تهیه  :

ساقه و برگ های گل هم در خاصیت مثل خود گل است .  بادرنجبویه  در تقویت دل و دماغ و قلب و کبد و معده و امحا بی نظیر است که چای مخصوص امیرالمومنین بوده است. گل گاوزبان و بادرنجبویه را یک شب در مایه عرق ها تا صبحبخیسانند ، سپس صاف کنند و با  گرم قند یا خاکه قند یا شکر معمولی به قوام شربت بیاورند یعنی روی شعله خیلی ملایم آرام آرام حرارت می بیند تا به قوام شربت بیاید.

این شربت را می توانند هر بار با آب یا بهار نارنج مخلوط کنند و هر بار دو قاشق روزی 5 بار از این شربت استفاده کنند همچنین مصرف این شربت هنگام شب بسیار مفرح  است. کسانی که ضعف معده، مشکلات حاد معده و حساسیت معده ندارند می توانند از این شربت استفاده کنند و کسانی که دیابت دارند می توانند با عسل طبیعی به قوام بیاورند و مصرف کنند.

از : shahrekhabar.com

https://instagram.com/sofrehkhune/

منبع :

شیرینی،دستورغذا

شربت گل گاو زبان
4 (72%) 39 رای