دستور تهیه 

کافه لاته

روش تهیه کافه لاته

 

*. کافه لاته (به ایتالیایی: caffè e latte) نام نوعی نوشیدنی با پایهٔ قهوه است که از ترکیب قهوهٔ اسپرسو با شیر تهیه می شود.کافه لاته در لغت به معنای قهوه (کافه) و شیر (لاته) می باشد و برای تهیهٔ آن قهوهٔ اسپرسو را با شیر داغ یا جوشیده ترکیب کرده و رویش را با کف شیر می پوشانند. این نوشیدنی معمولاً در فنجان یا لیوان شیشه ای بلند سرو می شود.

*. تفاوت کافه لاته با کاپوچینو معمولا در نسبت قهوه به شیر آن است بدین صورت که در کاپوچینو این نسبت ها مساوی است اما در کافه لاته قهوه به نسبت یک به سه شیر جوشیده اضافه می شود. و نیز در کاپوچینو حتما از اسپرسو استفاده می شود که در لاته این امر اجباری نیست. دیگر آن که کف شیر در لاته حدود ۱۲ میلی متر است ولی در کاپوچینو ۲ سانتی متر است.

*. کافه لاته می تواند یک نوشیدنی بسیار خوب برای شروع روز و یا یک نوشیدنی گرم و دلچسب برای یک بعد از ظهر خنک باشد.با این میزان مواد می توان 2 فنجان کافه لاته در 25 دقیقه تهیه نمود. استفاده از دستگاه اسپرسو ساز باعث می شود که شیر هم داغ شود و هم مقداری کف کند.

 

مواد لازم کافه لاته :

 

مواد لازم اندازه مقدار / کالری
شیر سرد ¼ 2 پیمانه 100 گرم / کالری
اسپرسو 1 پیمانه 100 گرم / 2 کالری
پودر وانیل به میزان لازم 100 گرم / 330 کالری

 

طرز تهیه کافه لاته :

*. با یک دستگاه قهوه ساز مناسب و قهوه تازه ۳۰ سی سی قهوه دم کشیده اسپرسو بگیرید و آن را به همراه پودر وانیل در فنجان بریزید، سپس شیر را به وسیله یک شیرجوش بجوشانید و آن را روی قهوه بریزید؛ این یک کافه لاته مناسب و لذیذ است.

 

فوت آشپزی :

*. اگر با ماشین قهوه ساز صنعتی کار می کنید، می توانید از شیر مقداری کف مخملی بگیرید که این نوشیدنی تان را لذیذتر می کند.

 

نکته :

*. در حقیقت، قهوه اسپرسو، قهوه ای است که از طریق یک فرآیند خاص که در آن آب جوش تحت فشار زیادی از روی دانه های قهوه عبور می کند و قهوه ای  با عطر و طعم منحصر به فرد وبسیار غلیظ درست می شود. اسپرسو یک نوع قهوه است که به شکل پایه برای تهیه بسیاری از انواع دیگر قهوه مورد استفاده قرار می گیرد.

 

تفاوت بین قهوه و اسپرسو چیست؟

*. در ساده ترین عبارت، قهوه آشامیدنی است که با ریختن آب جوش بر دادنه های قهوه به دست می آید ، در حالی که اسپرسو یک نوع خاص از قهوه است که با ریختن آب داغ تحت فشار بر روی دانه های ریز قهوه ، آشامیدنی غلیظی بدست می آید که طرفداران زیادی بین دوستداران قهوه در سراسر جهان دارد.همه اسپرسو ها قهوه هستند ولی همه قهوه ها اسپرسو نیستند.زمان دم کشیدن اسپرسو بسیار کوتاه تر قهوه است.یک فنجان اسپرسو گران تر از قهوه است چراکه نیاز به دما و فشار بسیار بالا دارد و از دستگاههای گران قیمتی برای تهیه آن استفاده می شود.اسپرسو محبوب ترین و سریعترین نوع قهوه از لحاظ رشد مصرف است.

 

خواص قهوه :

اهش خطر بیماری نقرس :

*. پژوهشی تازه نشان داده است که مصرف طولانی مدت قهوه با کاهش خطر بیماری نقرس در مردان و زنان در ارتباط است. این کاهش خطر قابل توجه در این بررسی، در افرادی که بیش از ۴ فنجان قهوه در روز مصرف می کنند، مشاهده شده است. نقرس که با ورم شدید مفاصل و درد شدید همراه است، از گذشته بیماری شایعی در بین مردان بوده، اما اخیرا در میان زنان هم افزایش موارد ابتلا گزارش شده است. بیشتر پژوهش ها در مورد پیشگیری و درمان نقرس روی مردان متمرکز بوده اما در بررسی ای که در سال ۲۰۰۷ انجام گرفت، آشکار شد که مصرف مداوم قهوه به طور قابل توجهی با کاهش شیوع بیماری نقرس در بین مردان ارتباط دارد. با این حال، این پژوهش جدید بیانگر این مسئله است که زنانی که حتی در روز یک فنجان قهوه می نوشند می توانند خطر ابتلا به نقرس را تا ۲۲درصد کاهش دهند.

 

اختصاصی آکاایران

 

کافه لاته caffè e latte
4 (72%) 39 رای