آش مخصوص برای شب یلدا
اش شب یلدا,آش مخصوص شب یلدا,طرز تهیه آش شب یلدا,آش انار شب یلدا,آش کشک شب یلدا,آش رشته شب یلدا,تزیین آش شب یلدا,انواع آش شب یلدا,مواد لازم آش شب یلدا,آش,انواع آ

معمولا مراسم شب یلدا بعد از شام که می تواند مثل شب عید سبزی پلو با ماهی باشد انجام می شود اما گاهی مادر بزرگهای مهربان ما با آش بسیار مقوی وخوشمزه به پیشواز زمستان می رفتند.مواد لازم آش برای 5نفر :اسفناج و شوید

نیم کیلو

نامشخص

عدس و لپه

یک کاسه ماست خوری

نامشخص

چغندر قند سفید

یک عدد متوسط

100 گرم / 45 کالری

آرد گندم

یک کاسه ماست خوری

100 گرم / 360 کالری

سرکه

دو قاشق غذاخوری

100 گرم / 22 کالری

پیاز سرخ شده

دو عدد متوسط

100 گرم / 164 کالری

نعناع داغ

کمی

100 گرم / 279 کالری

نمک و فلفل و زردچوبه

به میزان لازم

100 گرم / 0 کالری

قرقوروت

به میزان دلخواه

نامشخصطرز تهیه آش :


*. ابتدا به اندازه ی یک پارچ آب در قابلمه ی مورد نظرتان بریزید و بگذارید به جوش بیاید سپس نمک ،فلفل و زرد چوبه را داخل آن بریزید .به آبهای در حال جوش سبزی های درشت خورد شده را به همراه عدس ها و چغندر اضافه کنید ،پس از پختن عدسها که حدودا پانزده تا بیست دقیقه طول می کشد لپه ها را که از قبل خیس کرده و پخته اید به آن اضافه کنید.آرد گندم را با کمی آب سرد و نمک حل کرده تا به صورت مایع غلیظی در آید و به مواد به آرامی و با هم زدن بیافزایید تا ربع ساعت بجوشد.


*. بوی خامی آرد حس نشود سپس دو قاشق سرکه را به همراه یک قاشق نعناع و پیاز داغ به مواد اضافه کنید که در صورت تمایل می توانید سرکه را بیشتر بریزید .آش شما آماده است که پس از کشیدن با بقیه ی نعناع و پیاز داغها تزیین کرده و می توانید بسته به مزاج با شکر یا قرقوروت میل نمایید.

 


خواص نعناع :


*. ویتامین C و بتاکاروتین موجود در آن، مانند آنتی اکسیدان عمل کرده و رادیکال های آزاد را از بین می برد، استحکام غشایی سلولی را حفظ می کند و در نتیجه خطر بیماری های قلبی و سرطان و ... را کاهش می دهد.

 


اختصاصی آکاایران

 


منبع : بخش آشپزی آکاایران
برچسب :