طرز تهیه آش دوغ سرعین

طرز تهیه آش دوغ شمالی

 

مواد لازم آش دوغ :

 

مواد لازم اندازه مقدار / کالری
سبزی آش خرد کرده یک کاسه ماست خوری نامشخص
گوشت چرخ کرده یک کاسه ماست خوری 100 گرم / 240 کالری
آرد برنج چهار قاشق غذاخوری 100 گرم / 366 کالری
نمک و فلفل به میزان لازم 100 گرم / 0 کالری
برنج نصف لیوان 100 گرم / 360 کالری
دوغ یک و نیم لیتر 100 گرم / 15 کالری
پیاز یک عدد 100 گرم / 5 کالری
نخود نصف لیوان 100 گرم / 360 کالری

 

طرز تهیه آش دوغ :

*. نصف لیوان نخود را با مقداری آب (بدون نمک) 5 الی 6 ساعت می پزیم تا حدود 2 الی 3 لیوان آب اضافه بماند. سپس نصف لیوان برنج را اضافه کرده تا یک الی دو ساعت دیگر بپزد و لعاب بیاندازد.بعد گوشت چرخ کرده را با پیاز رنده شده.

*. کمی نمک و فلفل ورز داده و با آن توپ های قلقلی درست می کنیم و به آش اضافه می کنیم.چهار قاشق آرد برنج را در یک ظرف ریخته، دوغ را کم کم به آن اضافه کرده، هم می زنیم. سپس آن را به آش غلیظ اضافه می کنیم و بعد یک کاسه سبزی آش خرد شده را اضافه کرده.

*. مرتب هم می زنیم تا آرد برنج پخته شده، لعاب بیاندازد. آش دوغ آماده پذیرایی می باشد.مقدار کالری موجود در کل آش دوغ حدودا 1900کیلو کالری می باشد. مقدار کالری موجود در یک کاسه ماست خوری آش 160کیلو کالری می باشد.

 

خواص برنج :

*. کته برنج برای افراد اسهال و اسهال خونی غذای مناسبی است. کمپرس با آرد برنج تب را کاهش می‎دهد. کته برنج تولید اسپرم را افزایش می‎دهد. یکی از غذاهای خیلی خوب و مقوی شیربرنج است مخصوصاً اگر با عسل خورده شود و باعث تولید اسپرم می‎شود. خوردن برنج باعث بازشدن رنگ چهره می‎شود. برنج برای درمان فشارخون مفید است. اگر می‎خواهید لاغر شوید سه روز فقط کته برنج بخورید هیچ چیز دیگری نخورید.

 

اختصاصی آکاایران

آش دوغ، طرز تهیه آش دوغ
4 (68%) 35 رای