آش حبوبات جوانه دار
طرز تهیه آش حبوبات جوانه دار,روش تهیه آش حبوبات جوانه دار,طرز پخت آش حبوبات جوانه دار,آموزش پخت آش حبوبات جوانه دار,مواد لازم برای آش حبوبات جوانه دار

 

در این پست از سایت آکاایران به شما طریقه ی درست کردن آش حبوبات جوانه دار را آموزش میدهیم ، امیدواریم که مورد توجه شما قرار گیرد.

 

طرز تهیه آش حبوبات جوانه دار,روش تهیه آش حبوبات جوانه دار,طرز پخت آش حبوبات جوانه دار

طرز پخت آش حبوبات جوانه دار

 

مواد لازم آش حبوبات جوانه دار :

 

مواد لازم

اندازه

مقدار / کالری

جوی پوست کنده

یک پیمانه

100 گرم / 360 کالری

عدس

3/4 پیمانه

100 گرم / 340 کالری

بلغور جو

1/2 پیمانه

100 گرم / 353 کالری

ماش

3/4 پیمانه

100 گرم / 105 کالری

برنج

1/2 پیمانه

100 گرم / 360 کالری

سبزی آش همراه با سیر

1/5پیمانه

نامشخص

نخود

1/2پیمانه

100 گرم / 360 کالری

لوبیا قرمز

1/2پیمانه

100 گرم / 340 کالری

لوبیا چیتی

1/2پیمانه

100 گرم / 327 کالری

گوشت گوسفندی با قلم

250 گرم

100 گرم / 320 کالری

پیاز داغ

1/2پیمانه

100 گرم / 164 کالری

زردچوبه، نمک و فلفل

به میزان لازم

100 گرم / 0 کالری

روغن

به میزان لازم

100 گرم / 0 کالری

سیرداغ

به میزان لازم

100 گرم / 120 کالری

نعنا داغ

به میزان لازم

100 گرم / 279 کالری

 

طرز تهیه آش حبوبات جوانه دار :

*. جوی پوست کنده، بلغور و برنج را از شب قبل خیسانده و جو را همراه حبوبات جوانه دار به غیر از ماش و عدس (نخود، لوبیا قرمز و لوبیاچیتی) با حرارت ملایم می پزیم تا جوانه ها آسیب نبینند، همزمان ماش، عدس، بلغورجو و برنج را نیز با هم می پزیم.

*. در این مرحله حبوبات پخته شده و سبزی ها را مخلوط کرده و یک قاشق چایخوری زردچوبه، نمک و فلفل به آش افزوده و مقداری پیازداغ به آش می افزاییم آن گاه گوشت پخته شده را کوبیده و به آن ها اضافه می کنیم و می گذاریم تا بپزد. سپس مقداری سیر و نعناداغ نیز در این مرحله اضافه می کنیم.

 

نکته :

هنگامی که گوشت و آب آن را به آش اضافه می کنیم باید مواظب باشیم که آش ته نگیرد. ضمنا در غذاهای حاوی جو بهتر است نمک در پایان غذا اضافه شود تا غذا ته نگیرد.

 

طرز تهیه حبوبات جوانه دار :

*. حبوبات را 24 ساعت خیسانده و در این مدت آب حبوبات را پنج ساعت یک بار عوض می کنیم تا حبوبات بو نگیرد.بعد از 24 ساعت حبوبات را میان پارچه ای نخی تمیز قرار داده و درون آب کش می گذاریم و روزی سه تا چهار سبد را زیر آب گرفته تا حبوبات خیس بمانند.بعد از سه تا چهار روز حبوبات جوانه دار آماده می باشند.

 

نکته :

*. ماش و عدس بعد از ده ساعت درون پارچه قرار می گیرند.

 

خواص بلغور جو :

کاهش کلسترول خون :

*. فیبر محلول به پایین آمدن سطح کلسترول خون کمک شایانی می نماید . تحقیقات نشان داده است که فیبرهای غذایی محلول موجود در جو دوسر و سبوس آن که از نوع بتا- گلوکان هستند ، 20 درصد از میزان کلسترول بد خون (LDL) را کاسته و سطح کلسترول خوب ( HDL) را حداقل 15 درصد افزایش می دهند.

 

کاهش فشار خون :

*. مصرف بلغور جو دو سر در پایین آوردن فشار خون موثر بوده و احتمال سکته های قلبی و مغزی را کاهش داده و در بهبود کارآیی قلب بسیار مفید است .به ویژه این که بلغور جو دو سر حاوی فیبر بیشتری نسبت به پرک جو دو سر است و پروتئین بیشتری دارد.

 

اختصاصی آکاایران

 

منبع : بخش آشپزی آکاایران
برچسب :