رنگینک جزو شیرینی هایی است که در عین حال که خوشمزه است، بسیار ساده تهیه می شود. به همین خاطر طرفداران زیادی دارد.

 

رنگینک رولتی

درست کردن رنگینک

 

مواد لازم رنگینک برای 5 نفر :

 

مواد لازم اندازه مقدار / کالری
آرد گندم 500گرم 100 گرم / 360 کالری
روغن 300گرم 100 گرم / 0 کالری
خاک قند 130 گرم 100 گرم / 400 کالری
رطب یا خرمای سیاه 500 گرم 100 گرم / 124 کالری
پسته چرخ کرده یک قاشق سوپ خوری 100 گرم / 680 کالری
هل کوبیده نصف قاشق مرباخوری 100 گرم / 320 کالری
پودر دارچین یک قاشق سوپ خوری سرپر 100 گرم / 0 کالری
مغز گردو 130 گرم 100 گرم / 625 کالری

 

طرز تهیه رنگینک :

*. تابه نچسبی آماده کنید و روغن را داخل آن بریزید و روی شعله متوسط اجاق گاز قرار دهید تا داغ شود. آرد را پس از الک کردن داخل روغن بریزید و سپس حرارت اجاق گاز را کم کنید و مرتب آن را هم بزنید تا آرد کاملا سرخ شود و تغییر رنگ پیدا کند.

*. وقتی که آرد طلایی رنگ شد، تابه را از روی شعله اجاق گاز بردارید و کناری بگذارید تا کمی سرد شود.نکته: شما می توانید مقدار روغن ذکر شده در را با ترکیب نصف کره و نصف روغن مایع فراهم کنید؛ به این ترتیب با افزودن کره به شیرینی، عطر خوشایندی در آن ایجاد می شود.

*. پس از سرد شدن آرد سرخ شده در روغن، خاک قند و دارچین و هل کوبیده را به آرد سرخ شده اضافه کرده و خوب با هم مخلوط کنید.خرماها را بشویید و به وسیله چاقو در هر کدام شکافی ایجاد کرده و هسته آنها را خارج کنید، سپس در سبدی بگذارید تا آب حاصل از شست وشوی آنها خشک شود. یادتان نرود که داخل هر یک از خرماها، یک تکه مغز گردو بگذارید

*. نکته: در صورت نداشتن وقت کافی می توانید از خرماهایی استفاده کنید که به صورت آماده (با مغز گردو در داخل آنها) عرضه می شوند.نصف مقدار آرد سرخ شده را در ظرف مسطحی بریزید و با پشت قاشق سطح روی آن را صاف کنید، سپس خرماها را روی آن بچینید و کمی دارچین روی آن بپاشید.

*. حالا با بقیه آرد سرخ شده روی خرماها را به طور کامل بپوشانید و باز با فشار پشت قاشق، سطح آن را صاف کنید تا لایه ها به هم بچسبند. سپس کمی خاک قند و دارچین روی آن بپاشید. پسته چرخ کرده را نیز روی آن بریزید و در پایان با یک چاقوی شیرینی آن را به صورت لوزی یا چهارگوش های مساوی ببرید و در ظرف مورد نظر برای سرو بچینید.

 

خواص هل :

*. نوشیدن دم کرده ی داغ آن موجب تسکین کولیت، سوءهاضمه، باد نفخ، حالت تهوع و بی حالی شده و مانع ترشح زیاد اسید معده می شود.یکی از خواص ویژه و بسیار ارزشمند هل، جلوگیری از تشکیل خلط در گلو است. از این رو می توان آن را به محصولات لبنی و پودینگ ها افزود تا اثر شیر را که موجب تشکیل خلط در گلو می شود خنثی کرده و به هضم آن نیز کمک کند.

 

اختصاصی آکاایران

 

طرز تهیه رنگینک - آشپزی آکا
4.8 (96%) 48 رای