طرز تهیه ماست و خیار
ماست,خیار,ماست و خیار,ماست و خیار مجلسی,ماست و خیار یونانی,ماست و خیار برای پوست,ماست و خیار کشمش,ماست و خیار مجلسی,ماست و خیار خوشمزه,تزیین ماست و خیار,ماسک ما

تهیه ماست و خیار به نظر ساده‌ترین کار در دنیا می‌آید. اما قرار است ما به شما ترفندهایی یاد دهیم که همین کار ساده به لذیذترین خوردنی در وعده غذایی شما تبدیل شود.
در هر منطقه از ایران ماست و خیار را با شیوه‌های خاص خودشان درست می‌کنند. در برخی نقاط به آن گردو و کشمش اضافه می‌کنند، در برخی نقاط دیگر تنها خیار می‌ریزند. برای درست کردن ماست و خیار ویژه ما کافی این کارها را انجام دهید:

مواد لازم برای تهیه ماست و خیار : 

خیار =سه عدد متوسط
ماست= 200 گرم
پیاز سفید= یک عدد متوسط (به جای پیاز سفید در فصلش می‌توانید از پیازچه استفاده کنید)
سیر= یک حبه
آویشن= یک قاشق چای‌خوری (پودر شده)
نعنا خشک= یک قاشق چای‌خوری
گل محمدی= یک دوم قاشق چای‌خوری (پودر شده)
نمک=به مقدار لازم
فلفل سیاه= به مقدار لازم
 
 
طرز تهیه ماست و خیار:
نکته مهم در تهیه این ماست ریز کردن نگینی مواد اولیه آن است. خیلی‌ها خیار و پیاز را رنده می‌کنند اما طعمی که ماست و خیار با مواد اولیه نگینی می‌گیرد، چیز دیگری است.
برای نگینی کردن خیار کافی است سه برش در طول آن و سه برش در عرض آن بزنید و آن را روی تخته قرار دهید. آنگاه از ارتفاع آن را به قسمت‌های کوچک تقسیم کنید.
البته که نگینی ریز کردن خیار و پیاز کمی وقت‌گیر است و رنده کردن دوای درد زندگی ماشینی امروز. اما برای لذت بردن از غذا، بهتر است کمی حوصله داشته باشید و وقت بگذارید.
سیر را بسیار ریز خرد کنید. ماست را در ظرف آن بریزید. بهترین نوع ماستی که می‌توانید به کار ببرید ترکیبی از ماست ترش و ماست خامه‌ای است. ترکیب 50 - 50.
آویشن، نعنا و گل محمدی را هم به آن اضافه کنید. خیارهای نگینی، پیاز و سیر هم یادتان نرود. فلفلی که به کار می‌برید بهتر است دانه فلفل سیاه باشد تا آن را در فلفل‌دان‌های آسیابی در همان لحظه روی ماست آسیاب کنید.
برگرفته از آشپز ایرانی

 

منبع : بخش آشپزی آکاایران
برچسب :