.
.
.




مطالب بیشتر

طرز تهیه فالوده

.


طرز تهیه فالوده، طرز تهیه فالوده شیرازی

1394/03/11

در این بخش از سایت آکاایران طرز تهیه فالوده را برای شما آماده کرده ایم ، امیدواریم که مورد توجه شما قرار گیرد.

 فالوده یکی از آن دسرهایی است که طرفداران زیادی در کشور ما دارد و البته در مناطق مختلف به روشهایی گاه مشابه و گاه با مقداری تفاوت تهیه و سرو می شود. در اینجا طرز تهیه فالوده شیرازی را آموزش داده ایم. با ما همراه باشید.

طرز تهیه فالوده شیرازی

فالوده,فالوده شیرازی,پالوده

طرز تهیه فالوده,دستور تهیه فالوده,طرز تهیه فالوده با رشته آماده,طرز تهیه فالوده شیرازی با نودل برنج,فالوده کرمانی,طرز تهیه فالوده شیرازی با نشاسته,طرز تهیه فالوده شیرازی,طرز تهیه فالوده زعفرانی,فالوده شیرازی

 طرز تهیه فالوده

مواد لازم برای شربت  فالوده :
شکر/300 گرم
آب/600میلی گرم
گلاب/800 گرم
جوهرلیمو/یک چهارم قاشق چایخوری
دانه ی هل سبز/10 عدد

مواد لازم برای نیم کیلو  فالوده :
نشاسته ی گل /200 گرم
آب /یک لیتر

طرز تهیه:
آب و شکر را روی حرارت ملایم قرار دهید. جوهر لیمو را در 2 قاشق سوپخوری آب حل کرده، به آب و شکر اضافه کنید. اجازه دهید شربت غلیظ شود. گلاب و دانه های هل را افزوده و بعد از چند جوش مایه را از روی حرارت بردارید و صبر کنید تا سرد شود. شربت را در فریزر قرار دهید تا ببندد، سپس در کیسه بریزید و به شکل پخ پودری در آورده و آن را تازمان سرو فالوده در فریزر بگذارید(این مایه را در دستگاه بستی ساز هم می توانید بریزید تا بلورهای یخ ریز یا پخ پودری به شما بدهد.

نشاسته و آب را با هم در قابلمه ریخته و روی حرارت ملایم هم بزنید تا نشاسته خوب پخته شود و بوی خامی ندهد. خمیر فالوده را کنار بگذارید تا ولرم شود. سپس آن را در قیف مخصوص بریزید و از بالا با فشار دادن قیمت آن را در آب سرد که بلورهای یخ در آن هست بریزید. وقتی فالوده خودش را گرفت آن را با کفگیر برداشته وبا پودر یخ شربت، مخلوط و سرد کنید، یا آن که برای سرو در زمانی دیگر آن را در فریزر قرار دهید.

نکته :
1- این دستور دارای 2000کیلو کالری انرژی و500 گرم کربوهیدارات می باشد.
2- در هنگام پخت فالوده، حرارت باید بسیار ملایم باشد تا آب خمیر فالوده دیر تبخیر شود و در حین تبخیرآب، نشاسته پخته شود. نشانه ی پخته شدن خمیر، کشدار وبراق شدن آن است.
3- اگر خمیر سفت وسفید باشد یعنی خمیر خام است و رشته های فالوده در آب خرد می شود.
4- بهترین نشاسته قابل استفاده برای تهیه فالوده نشاسته گندم است.
5- دمای خمیر فالوده باید به حدی باشد که انگشت را بدون آن که بسوزد بتوان در آن نگهداشت.ن
6- به طورکلی نسبت حجمی نشاسته ی گندم به آب یک هفت است که از هفت قسمت آب، یک قسمت سرد بوده برای حل کردن نشاسته استفاده می شود، شش قسمت دیگر آب جوش آمده است که تدریجاً نشاسته ی حل شده به آن اضافه می گردد.
7- در تولید صنعتی شربت یا مخلوط یخ و شربت (یخ در بهشت) هنگام سرو اضافه می شود تا از دوفازی شدن (دو لایه شدن مایه ی فالوده وشربت) جلوگیری گردد.

امیدواریم با تهیه این فالوده خوشمزه، لذت کافی را برده و لحظات خوشی را در کنار خانواده سپری کنید.

نـوش جان

انواع دسر ، پیش غذا،دسرهای خوشمزه - مجله هنر آشپزی ،شماره 58


.

مطالب مرتبط

.
.
.
.
.
.