آکاایران: طرز تهیه شوید باقالی پلو با ماهیچه ؛ آشپزی ایرانی 1105
در این بخش از آشپزی ایرانی طرز تهیه شوید باقالی پلو با ماهیچه فراهم شده است؛ همراه با آکا ایران در بخش آشپزی ایرانی برای تهیه شوید باقالی پلو
آشپزی ایرانیآکا ایران


طرز تهیه  شوید باقالی پلو با ماهیچه ؛ آشپزی ایرانی 1105طرز تهیه شوید باقالی پلو با ماهیچه،طرز تهیه باقالی پلو با ماهیچه،تهیه باقالی پلو با ماهیچه،باقالی پلو با ماهیچه،آتا ایران،مجله اینترنتی آتا ایران،مجله اینترنتی،مجله،طرز پخت باقالی پلو،طرز پخت شوید باقالی پلو،آشپزی ایرانی در آتا ایران،آتا

آکاایران: طرز تهیه شوید باقالی پلو با ماهیچه ؛ آشپزی ایرانی 1105



دستور طبخ تهیه شوید باقالی پلو با ماهیچه در آشپزی ایرانی


مواد لازم برای ۴ نفر :

 برنج : ۴ پیمانه 

 شوید پاک کرده:۳ پیمانه  

  پیاز : 2 عدد متوسط     

برگ بو : 1 عدد

 زعفران دم کرده : نصف استکان

 باقلا لپه ای : ۳ پیمانه 

ماهیچه گوسفند : ۵۰۰ گرم  

رب گوجه فرنگی : 1 قاشق غذا خوری

روغن :به مقدار لازم 

 نمک، فلفل و زرد چوبه : به مقدار لازم


طرز تهیه :

 برنج را از شب قبل با مقداری آب و 2 قاشق غذا خوری نمک بخیسانید .


گوشت را با یک عدد پیاز و برگ بو و مقداری آب روی حرارت بالا قرار دهید تا آب بجوشد و کف روی گوشت را بگیرید و حرارت را روی متوسط تنظیم کنید و به مدت 2 ساعت زمان طبخ برای گوشت در نظر بگیرید .

در قابلمه مناسبی تا نصف آب بریزید، بعد از جوشیدن آب یک قاشق غذا خوری نمک به آن اضافه کنید و باقلا پاک کرده را داخل آن بریزید تا ۲۰ دقیقه در آب بجوشد

کافی است.  بعد آب روی برنج را خالی کنید و برنج را داخل قابلمه بریزید و بسته به نوع برنج ، در زمان معین برنج و باقلا را با هم آبکش کنید .

ته قابلمه حدود ۲ قاشق غذاخوری روغن بریزید و ته دیگ مورد نظر را پهن  کنید و یک لایه از مخلوط برنج و باقلا بریزید و پس شوید را به آرامی با موارد مخلوط کنید و اینکار را تا پایان نجام دهید ؛ همچنین میتوانید شوید

را قبل از ریختن مخلوط برنج و باقلا داخل قابلمه ، داخل آبکش با مواد مخلوط کنید تا کاملا یکدست شوند .

نصف زعفران دم کرده را با یک استکان اب جوش و روغن روی برنج بریزید و بگذارید دم بکشد و حدود یک ساعت الی یک ساعت و نیم زمان برای دم کشیدن برنج در نظر بگیرید .

بعد از پختن گوشت، آن را از آب خارج کنید ، در انتهای طبخ گوشت باید به  اندازه یک تا دو لیوان از آب گوشت باقی مانده باشد . آب گوشت را صاف کنید، یعنی پیاز و برگ بو را خارج کنید و دور بریزید و کمی نمک روی گوشت بپاشید و بگذارید این ترکیب کمی بماند تا مزه دار شود.

در تابه ای مقداری روغن گرم کنید، یک عدد پیاز باقیمانده را به صورت خلالی یکدست خرد کنید و همراه با کمی زردچوبه در روغن سرخ کنید تا طلایی شود سپس رب گوجه فرنگی را اضافه کنید و در روغن تفت دهید  تا بوی خامی رب گرفته شود .

بعد گوشت پخته را که بهتر است به تکه های درشت خرد شده باشد داخل تابه بریزید و تمام سطح آنرا سرخ کنید ، باقیمانده زعفران را نیز داخل تابه بریزید .

نمک و ادویه آن را کنترل کنید و یک الی دو لیوان آب گوشت صاف شده را به مواد اضافه کنید و با حرارت متوسط و درب باز تا زمانی که آب گوشت کشیده شود روی حرارت قرار دهید.

 وقتی برنج دم کشید و آب گوشت هم کشیده شد، مقداری روغن گرم  کنید و روی پلو بریزید .  پلو را داخل قابلمه به آرامی با کمک کفگیر مخلوط کنید و داخل دیس بکشید و نیمی از برنج را کشیده و گوشت آماده را روی  آن قرار دهید و بقیه پلو را روی گوشت بریزید .


 نکات مهم:

میتوانید از باقلای خشک نیز استفاده کنید که در اینصورت ۳-۴  ساعت قبل از استفاده باقلا را خیس کنید و بعد به صورت جداگانه بپزید . برنج را نیز جدا آبکش کنید و بعد باقلا پخته و آبکش شده را با برنج آبکش  شده مخلوط کنید و باقی مراحل را طی کنید .

در صورتی که از شوید خشک برای تهیه این پلو استفاده میکنید از اب و  روغن بیشتری برای برنج استفاده کنید ولی لزومی به خیساندن شوید قبل از استفاده نیست .

بهتر است برای تهیه گوشتی که همراه با این پلو سرو میکنید از زودپز کمک بگیرید . 

هنگام استفاده از زودپز در این مورد، گوشت فاقد از دست دادن بافت و  ظاهر خود در زمانی کوتاه تر آماده مصرف می شود و ظاهر پلو مجلسی تر  خواهد شد .

بهتر است گوشتی که برای این منظور استفاده میکنید کمی چربی داشته باشد ولی هنگام سرو چربی را از آن جدا کنید .زمان طبخ کامل گوشت در زودپز به نوع زودپز و مقدار گوشت وابسته است.


منبع: Akairan
.

منبع : atairan.com

طرز تهیه شوید باقالی پلو با ماهیچه ؛ آشپزی ایرانی 1105
4 (68%) 39 رای