طرز تهیه هویج پلو مجلسی | هویج پلو با گوشت چرخ کرده
هویج پلو خوشمزه و مجلسی,هویج پلو مجلسی,هویج پلو مجلسی با مرغ,دستور هویج پلو مجلسی,طرز تهیه هویج پلو مجلسی با مرغ,دستور پخت هویج پلو مجلسی,تزیین هویج پلو مجلسی,ت

 

مواد لازم برای هویج پلو

نمک به اندازه نیاز

دارچین نیم قاشق سوپ خوری

پیاز متوسط ۱ عدد

زعفران ساییده شده به اندازه نیاز

گوشت چرخ کرده نیم کیلو

روغن مایع سرخ کردنی شش قاشق سوپ خوری

شکر دویست گرم یا ۱ لیوان

برنج ۱ کیلوگرم یا شش پیمانه

هویج ۱ کیلوگرم

طرز تهیه هویج پلو مجلسی

۱. ابتدا برنج را پاک کرده و با مقداری نمک در آب خیس کنید. هویج ها را با پوست کن پوست بگیرید و پس از شست شو با چاقو به صورت خلال های باریک خرد کنید.

نکته: از رنده درشت هم می توانید هویج ها را خلال  کنید.

۲. تابه ای آماده کنید و روغن را داخل آن بریزید و روی اجاق گاز قرار دهید تا خوب داغ شود، سپس هویج های خلال شده را داخل روغن تفت دهید. بعد از تفت دادن خلال هویج، شکر را در یک پیمانه آب جوش حل کنید و داخل تابه حاوی هویج سرخ شده بریزید و روی اجاق گاز قرار دهید تا محلول آب و شکر جوشیده و خلال هویج در این شیره کمی بپزد. در ضمن، زعفران ساییده شده را نیز به آن اضافه کنید و پس از یکی دو جوش، زیر اجاق گاز را خاموش کنید؛ به این ترتیب مایه هویج پلو آماده می شود.

۳. پیاز را پوست کنده و بعد از شستن، در گوشت چرخ کرده، رنده کنید. نمک و دارچین را نیز به گوشت اضافه کنید و خوب ورز دهید. سپس آن را به صورت کوفته های ریزی درآورید.داخل تابه ای کمی روغن بریزید و کوفته ریزه ها را در روغن قرار دهید و روی اجاق گاز بگذارید تا تفت داده شود. کوفته ریزه ها را به مخلوط هویج خلال شده اضافه کنید.

۴. در قابلمه ای آب را بجوشانید و برنج خیس خورده را به آن اضافه کنید و پس از مدتی جوشیدن، آن را آبکش کنید. در پایان قابلمه بزرگی آماده کرده و پس از ریختن نیم پیمانه آب و روغن در قابلمه نان یا سیب زمینی را کف آن بچینید؛ سپس روی آن را با لایه ای از برنج آبکش شده بپوشانید. حالا نوبت مایه هویج پلوی روی برنج است. این کار را به صورت لایه لایه آن قدر تکرار کنید تا مایه و برنج تمام شود. در پایان روی برنج را مقداری آب و روغن بریزید و آن را به روش معمول طبخ برنج، دم کنید. سپس خلال پسته را نیز در کمی روغن تفت داده و برای تزئین آماده کنید. پس از آنکه برنج دم کشید، آن را در ظرف مورد نظر بکشید و روی آن را با خلال پسته و پلوی زعفرانی تزئین کنید.

نکته اول : با توجه به اینکه هویج پلو دارای شیره شکر است و این شیره به ته دیگ هم منتقل می شود، احتمال سوختن این غذا از دیگر پلوهای مخلوط بیشتر می کند . بنابراین یا شعله گاز را خیلی کم کنید یا اینکه از شعله پخش کن استفاده نمایید . معمولا حدود چهل و پنج ، زمان کافی برای دم کشیدن این پلو خواهد بود.

نکته دوم : بعضی ها هویج پلو را با مرغ بیشتر دوست دارند بنابراین به جای گوشت چرخ کرده از مرغ استفاده می کنند. برای این میزان هویج پلو، یک عدد یا یک و نیم کیلوگرم مرغ نیاز دارید .

نکته سوم : شما می توانید به جای آنکه کوفته ریزه ها را با خلال هویج قاطی کنید، آنها را به وقت کشیدن غذا در سینی ، در لابه لای برنج بریزید.

.

منبع : ww.abanak.ir

منبع : بخش آشپزی آکاایران
برچسب :