طرز تهیه شیرین پلو
شیرین پلو,شیرین پلو با مرغ,شیرین پلو مجلسی,شیرین پلو شیرازی,شیرین پلو پرتقال,شیرین پلو طرز تهیه,شیرین پلو با گوشت,شیرین پلو قزوین

 

در این پست از سایت آکاایران به شما طریقه ی درست کردن شیرین پلو را آموزش میدهیم ، امیدواریم که مورد توجه شما قرار گیرد.

 

شیرین پلو,شیرین پلو با مرغ,شیرین پلو مجلسی

آموزش پخت شیرین پلو

 

مواد لازم شیرین پلو برای 4 نفر :

 

مواد لازم

اندازه

مقدار / کالری

برنج

5/0 کیلو

100 گرم / 360 کالری

مرغ

800 گرم

100 گرم / 200 کالری

کره

2 قاشق غذاخوری

100 گرم / 737 کالری

بادام

50 گرم

100 گرم / 612 کالری

پسته

50 گرم

100 گرم / 680 کالری

پوست پرتقال

100 گرم

100 گرم / 0 کالری

شکر

4 قاشق غذاخوری

100 گرم / 400 کالری

پیاز متوسط

2 عدد

100 گرم / 5 کالری

زعفران

نصف قاشق چایخوری

100 گرم / 310 کالری

نمک و فلفل

به مقدار لازم

100 گرم / 0 کالری

 

طرز تهیه شیرین پلو :

*. برنج را برای مدت 2 ساعت در آب خیس کنید. مرغ را بشویید و تکه تکه کنید. پیاز را خرد کرده و در روغن سرخ کنید تا رنگش طلایی شود. سپس مرغ را در پیاز  سرخ شده کمی تفت دهید تا رنگش عوض شود. نمک ، فلفل و یک لیوان آب داغ به مرغ اضافه کنید.

*. روی شعله متوسط برای 20 دقیقه حرارت دهید. در صورت نیاز می توانید کمی آب به آن اضافه کنید تا مواد نسوزد. بعد از 20 دقیقه حرارت، باید نصف لیوان آب مرغ در ظرف باقی بماند.سپس استخوان های مرغ پخته را جدا کنید.

*. مقداری شکر را با یک لیوان آب بجوشانید و 3-2 قاشق کره ، زعفران  و مقداری آب مرغ به آن اضافه کنید و خوب به هم بزنید.پسته و بادام  را از قبل در آب خیس کنید. بعد از خیس خوردن، پوست آنها را بکنید و ریز خرد کنید.

*. پوست پرتقال را نیز خلال کرده و چند دقیقه در آب داغ بجوشانید. سپس آب تلخ آن را خالی کنید. این کار را چند بار تکرار کنید تا تلخی پوست پرتقال  گرفته شود. سپس آن ها را یک ساعت در آب سرد قرار دهید. این کار را نیز چند بار تکرار کنید.

*. در نهایت پوست پرتقال را با 3 قاشق شکر بپزید و در پایان کار آب آن را خالی کنید.برنج را آبکش کنید. سپس در ته یک قابلمه مقداری روغن و کمی آب داغ بریزید و نیمی از برنج آبکش شده را در قابلمه بریزید. تکه های مرغ را روی برنج پخش کنید.

*. سپس مقدار دیگری برنج روی مرغ بریزید. در این مرحله نیمی از پوست پرتقال، بادام و پسته  را روی برنج بریزید و روی آنها را با بقیه برنج بپوشانید. آب مرغ و شکر را که قبلاً تهیه کرده بودید، روی تمام برنج بریزید. سپس در قابلمه را با دم کنی بپوشانید.

*. روی قابلمه قرار دهید و نیم ساعت روی شعله کم حرارت دهید.غذا آماده سرو است.شیرین پلو را در دیس بکشید. سپس باقیمانده بادام، پسته و پوست پرتقال را با هم مخلوط کنید و روی شیرین پلو را با آنها بپوشانید.

*. یا اینکه می توانید آنها را با هم مخلوط نکنید و بطور جداگانه روی شیرین پلو را با آنها تزئین کنید. در صورت دلخواه می توانید از کمی زرشک و هویج پخته خلال شده هم برای تزئین شیرین پلو استفاده کنید.

 

خواص پسته :

*. برای آرامش قلب و آرام کردن اعصاب مفید است.برای باز کردن مجاری کبد مصرف پسته توصیه می شود.پسته معده را تقویت می کند.برای تسکین سرفه مفید است.اسهال معمولی و اسهال خونی را درمان می کند.جوشانده پوست درخت پسته برای برطرف کردن خارش اعضای تناسلی زنان مفید است.جوشانده پوست و برگ درخت پسته برای رفع درد و خارش مقعد مفید است.

 

اختصاصی آکاایران

 

منبع : بخش آشپزی آکاایران
برچسب :