پخت زرشک پلو با مرغ - آشپزی آکا
زرشک پلو با مرغ,زرشک پلو با مرغ خانم گل اور,زرشک پلو با مرغ با سس پرتقال,زرشک پلو با مرغ زعفرانی,زرشک پلو با مرغ ویکی پدیا,زرشک پلو با مرغ و آب پرتقال

 

در این پست از سایت آکاایران به شما طریقه ی درست کردن زرشک پلو با مرغ را آموزش میدهیم ، امیدواریم که مورد توجه شما قرار گیرد.

 

زرشک پلو با مرغ,زرشک پلو با مرغ خانم گل اور,زرشک پلو با مرغ با سس پرتقال

پخت زرشک پلو با مرغ

 

مواد لازم زرشک پلو با مرغ :

 

مواد لازم

اندازه

مقدار / کالری

برنج

750 گرم

100 گرم / 360 کالری

گوشت مرغ

500 گرم

100 گرم / 200 کالری

زرشک

100 گرم

100 گرم / 50 کالری

زیره

2 قاشق سوپخوری

100 گرم / 370 کالری

زعفران

1 قاشق مرباخوری

100 گرم / 310 کالری

روغن

150 گرم

100 گرم / 0 کالری

کره

100 گرم

100 گرم / 737 کالری

شکر

2 قاشق سوپخوری

100 گرم / 400 کالری

 

طرز تهیه زرشک پلو با مرغ :

*. برنج را خیس میکنیم مرغ را شسته ، با یکی دو عدد پیاز خورد کرده و یکی دو پرس سیر و دو لیوان آب و کی نمک میگذاریم بپزد بحدیکه زیاد له نشود و بعد از پختن یک لیوان سر خالی آب داشته باشد مرغ را میگذاریم.

*. سرد شود و بعد استخوانهایش را میگیریم و بقطعات منظم خورد.میکنیم آب مرغ را از صافی رد کرده و زعفرانرا در کمی آبجوش حل میکنیم نصف از زعفران و نصف از روغن را با آب مرغ مخلوط می نمائیم و یک جوش میدهیم زرشک را شسته در صافی می ریزیم.

*. که آب گرفته شود یک قاشق روغن را در تابه ریخته آب می نمائیم و زرشک را با روغن کمی سرخ میکنیم.شکر را در زرشک میریزیم هم میزنیم تا شکر حل شود آتش باید ملایم باشد برنج را آبکش می نمائیم بقیه روغن را با نصف لیوان آب و کمی زعفران در ته دیگ میریزیم.

*. میگذاریم داغ شود برنج را کم کم در دیگ ریخته زیره را لابلای برنج میریزیم قطعات مرغ را لای پلو میگذاریم دیگ را روی حرارت ملایم قرار میدهیم.در انرا میبندیم در دیگ که عرق کرد آب مرغ را روی سطح برنج میدهیم و پلو را دم میکنیم و موقع کشیدن دو سه کفگیر مرغ را بر میداریم.

*. با بقیه زعفران و نصف از زرشک مخلوط میکنیم قطعات مرغ را بر میداریم بقیه زرشک را با برنج داخل دیگ مخلوط می نمائیم در دیس میکشیم و قطعات مرغ را روی آن میریزیم و با برنج زعفرانی مخلوط با زرشک روی مرغ را میپوشانیم کره را آب میکنیم و روی پلو میدهیم.

*. در صورت رعایت مقادیر مواد اولیه این غذا برای 6 تا 8 نفر کافیست.

 

طرز خیس کردن برنج بطریق زیر انجام میشود :

*. برنج را بدقت تمیز میکنیم با آب نیم گرم چند دفعه بدون اینکه زیاد چنگ بزنیم میشوئیم تا آب برنج کاملا زلال شود بعد روی برنج مقداری آب گرم بحدی که دست را نسوزاند ولی گرمی آن کاملا محسوس باشد میریزیم آب باید 4 انگشت تقریبا بالاتر از سطح برنج قرار بگیرد.

*. بعد بنسبت هر یک کیلو برنج یک کیلو سنگ نمک را شسته در پارچه سفیدی می پیچیم روی برنج قرار میدهیم بهتر است برنج را روز یا شب قبل خیس کنیم یا لااقل سه تا چهار ساعت قبل از طبخ خیس نمائیم در صورتیکه برای خیس کردن برنج فرصت بیشتری باشد مقدار نمک یک کیلو و در فرصت کم یک کیلونیم خواهد بود.

 

خواص زیره :

*. مصرف دم کرده زیره سیاه و یا جویدن آن در رفع و کاهش دردهای ناشی از قاعدگی، دردهای روده وبی اشتهایی بسیار مؤثر است،مصرف زیره سیاه یا روغن آن در رفع سوء هاضمه و دل دردهای کودکان و تنگی نفس نیز، کاربرد فراوانی دارد، دم کرده زیره سیاه همراه با گیاه " اوجی " در رفع اسهال، نفخ و سندرم تحریک پذیری روده مفید است. این گیاه دارای خواص ضد عفونی کنندگی، ضد کرم، ضد تشنج و شل کننده عضلات بوده و مقوی و نیروبخش است؛ بنابراین مصرف آن به افراد دارای مشکلات مذکور توصیه می شود.

 

اختصاصی آکاایران

 

منبع : بخش آشپزی آکاایران
برچسب :