پلو مخصوص اندونزی
مواد لازم پلو مخصوص اندونزی,طرز تهیه پلو مخصوص اندونزی,طرز پخت پلو مخصوص اندونزی,پلو مخصوص اندونزی,روش تهیه پلو مخصوص اندونزی,درست کردن پلو مخصوص اندونزی

 

در این پست از سایت آکاایران به شما طریقه ی درست کردن پلو مخصوص اندونزی را آموزش میدهیم ، امیدواریم که مورد توجه شما قرار گیرد.

 

مواد لازم پلو مخصوص اندونزی,طرز تهیه پلو مخصوص اندونزی,طرز پخت پلو مخصوص اندونزی

طرز تهیه پلو مخصوص اندونزی

 

مواد لازم پلو مخصوص اندونزی :

 

مواد لازم

اندازه

مقدار / کالری

برنج

750 گرم

100 گرم / 360 کالری

میگو تاره

500 گرم

100 گرم / 100 کالری

گوشت سینه مرغ بدون پوست

400 گرم

100 گرم / 200 کالری

رب گوجه فرنگی

2 قاشق سوپخوری

100 گرم / 76 کالری

تره فرنگی خام

200 گرم

100 گرم / 22 کالری

سیر

50 گرم

100 گرم / 120 کالری

زنجبیل

1 قاشق مرباخوری

100 گرم / 49 کالری

چاشنی هندی

1 قاشق مرباخوری

نامشخص

روغن

200 گرم

100 گرم / 0 کالری

فلفل

قدری

100 گرم / 0 کالری

نمک

قدری

100 گرم / 0 کالری

 

طرز تهیه پلو مخصوص اندونزی :

*. برنج را بطریق کته ساده طبخ مینمائیم میگو را تمیز کرده در آب جوشیده یکی دو جوش میدهیم بعد تره فرنگی و سیر را خرد مینمائیم با دو قاشق روغن کمی سرخ میکنیم و مرغ و میگو را داخل آن کرده رب گوجه فرنگی ، زنجبیل ، جوز هندی و کمی نمک و فلفل با یک لیوان آب مرغ داخل این مواد می ریزیم.

*. می گذاریم چند جوش بزند و آب آن کشیده شود بعد وسط کته را باز کرده این مواد را داخل آن میریزیم و روی آنرا با برنج می پوشانیم ، میگذاریم که کته دم بکشد.در صورت رعایت مقادیر مواد اولیه این غذا برای 6 تا 8 نفر کافیست.

 

طرز دم کردن کته ساده :

*. به ازای هر یک کیلو برنج دو کیلو آب و کمی نمک نرم ، بار کرده زیرش را آتش می کنیم ، همینکه آب جوش امد با احتیاط کفگیر را داخل آن هم زده اگر مغز برنج نپخته بود ، کمی دیگر آب در آن می ریزیم برای کته آب بیشتری نیاز است تا برنج قدری نرمتر بعمل آید.

*. پس از تمام شدن آب اطراف برنج را بشکل مخروط بالا میآوریم بعد بنسبت هر یک کیلو گرم برنج دو تا سه قاشق سوپخوری روغن ( در حدود 75 گرم ) روی برنج می ریزیم و در ظرف را می گذاریم و حرارت زیر ظرف را کمی کم می نمائیم تا در دیگ کمی عرق بکند.

*. در صورت داشتن فر بعد از محکم کردن در دیگ ظرف را کف فر قرار میدهیم و حرارت را 350 درجه می کنیم و بعد از نیم ساعت حرارت را 50 درجه کم می کنیم نیم ساعت دیگر می گذاریم برنج دم بکشد .برای دم کشیدن در صورتی که به ته دیگ احتیاج نباشد ( مثل چلو کباب ) یکساعت وقت کافی است.

*. در صورتیکه بخواهیم پلو ته دیگ ببندد یکساعت و نیم وقت لازم میباشد. برای اینکه ته دیگ پلو بآسانی کنده شود باید دیگ را نیم ساعت قبل از کشیدن پلو از فر خارج نمود (بدون بر داشتن در آن ) تا دیگ کمی سرد شده و ته دیگ بآسانی جدا شود.

*. در صورتیکه پلو را روی آتش دم کرده باشیم حرارت زیر آن باید ملایم باشد و روی در دیگ را باید مقداری آتش بریزیم شاید بعضی ها موقع دم کردن پلو در آنرا دم کنی بگذارند ولی چلوئیکه در فر دم کنیم و یا روی آنرا آتش بریزیم خیلی بهتر و قد کشیده تر می شود.

*. ممکن است نصف لیوان ماست و کی زعفران سائیده حل شده در آبجوش را با 70 گرم روغن و نصف لیوان آب جوش و دو عدد زرده تخم مرغ مخلوط کنیم و ته دیگ بریزیم در اینصورت ته دیگ پلو بهتر می شود.

 

خواص تره فرنگی :

*. ره فرنگی سرشار از ویتامین های B و C و دارای مقادیر قابل توجهی املاح معدنی نظیر: آهن(عامل اکسیژ ن رسانی به خون) ، منیزیم(ضد سرطان) ، گوگرد(ضدعفونی کننده قوی) ، پتاسیم(کاهش دهنده فشار خون) و فسفر(تقویت کننده حافظه) است.

*. البته خوب است بدانید ویتامین C، آهن، منیزیم و کلسیم تره فرنگی کمتر از سبزی تره است. معمولا سوپ تره فرنگی را به بیماران مبتلا به سوء هاضمه و کسانی که مبتلا به رماتیسم و کم خونی هستند توصیه می کنیم. این سوپ معده های ضعیف را تقویت کرده و در عین حال خاصیت ملینی دارد.

 

اختصاصی آکاایران

 

منبع : بخش آشپزی آکاایران
برچسب :