عدس پلو - دمی عدس با کشمش و خرما
عدس پلو,عدس پلو با مرغ,عدس پلو با کشمش,عدس پلو مجلسی,عدس پلو با کشمش,عدس پلو بدون گوشت,عدس پلو با گوشت قلقلی,عدس پلو نذری,عدس پلو با گوشت چرخ کرده

 

در این پست از سایت آکاایران به شما طریقه ی درست کردن دمی عدس با کشمش و خرما را آموزش میدهیم ، امیدواریم که مورد توجه شما قرار گیرد.

 

عدس پلو,عدس پلو با مرغ,عدس پلو با کشمش

عدس پلو نذری

 

مواد لازم دمی عدس با کشمش و خرما :

 

مواد لازم

اندازه

مقدار / کالری

برنج

4 لیوان

100 گرم / 360 کالری

عدس

2 لیوان

100 گرم / 340 کالری

کشمش

1 لیوان

100 گرم / 272 کالری

پیاز

2 عدد

100 گرم / 5 کالری

خرما

12 عدد

100 گرم / 240 کالری

 

عدس پلو,عدس پلو با مرغ,عدس پلو با کشمش

عدس پلو بدون گوشت

 

طرز تهیه دمی عدس با کشمش و خرما :

 

*. عدس را از چند ساعت قبل خیس دهید و با مقداری آب بپزید تا نرم شود.پیازها را ریز خرد کنید و در مقداری روغن سرخ کنید سپس عدس پخته و کشمش پلویی را اضافه کنید و چند دقیقه تفت دهید تا رطوبت مواد کشیده شود.

 

عدس پلو,عدس پلو با مرغ,عدس پلو با کشمش

عدس پلو نذری

 

*. 4 لیوان برنج ، 5 لیوان آب ، کمی نمک و روغن را داخل قابلمه ای بریزید و روی حرارت قرار دهید ، پس از اینکه کمی جوشید و سطح آب به برنج رسید مخلوط عدس و کشمش را اضافه و مخلوط کنید.

*. خرماهای بدون هسته را روی برنج قرار دهید ، نصف لیوان آب جوش و چند قاشق روغن را مخلوط کنید و روی برنج بریزید ، در قابلمه را ببندید و با حرارت ملایم بگذارید برنج دم بکشد سپس در ظرف بکشید و سرو کنید ( این پلو را میتوانید به تنهایی یا همراه با گوشت پخته سرو کنید ).

*. نکته ها : میتوانید برنج را آبکش کنید و مخلوط عدس و کشمش را لابلای برنج بدهید ، میتوانید کمی پودر دارچین به مواد پلو اضافه کنید.

 

خواص عدس :

*. عدس زیاد کننده ترشحات شیر است و مادران شیدره حتما باید از آن استفاده کنند .عدس را در کنید و روی پوست ملتهب بگذارید التهاب را برطرف می کند .برای درمان زخم های دهان و گلو و دیفتری عدس را پخته و آب آنرا غرغره کنید .برای تقویت معده و برطرف کردن گاز معده عدس پخته را با سرکه میل کنید .آش عدس با روغن بادام برای دوران نقاهت بهترین غذاست.پماد در عدس با سرکه برای ترک دست و پا که بعلت سرما عارض شده سودمند است .

 

اختصاصی آکاایران

 

منبع : بخش آشپزی آکاایران
برچسب :