آموزش درست کردن شامی خوشمزه و متفاوت گیلانی
شامی گیلانی از غذاهای خوشمزه گیلانی است که بسیار طرفدار دارد و همچنین بسیار مقوی است. این غذا از غذاهای ثابت سفره گیلانی ها است. را در آکاایران بخوانید

Image result for شامی گیلانی

آکاایران: شامی گیلانی از غذاهای خوشمزه گیلانی است که بسیار طرفدار دارد و در عین حال بسیار مقوی هم هست. این غذا از غذاهای ثابت سفره گیلانی ها است؛ حتی خیلی از خانواده ها به همراه نان و پنیر و سبزی، شامی نیز سر سفره عقد قرار می دهند. اکثریت افراد این غذا را با پنیر و سبزی خوردن میل می کنند و در واقع جزء پیش غذاها به حساب می آید. اما اکثرا آن را به عنوان غذای اصلی هم در نظر می گیرند. شامی انواع مختلفی دارد که مواد لازم برای تهیه آن ها متفاوت است در نتیجه طرز طبخ آن ها نیز با هم فرق دارد.

Image result for شامی گیلانی

مواد لازم:

  • گوشت گوسفند بدون چربی: ۵۰۰ گرم
  • لپه: ۵۰۰ گرم
  • فلفل، نمک، زردچوبه: به میزان لازم
  • پیاز: ۱ عدد متوسط
  • آب: به مقدار کافی
  • تخم مرغ: ۴ عدد درشت
  • زعفران دم کشیده: یک قاشق غذاخوری
  • روغن مایع: به مقدار لازم

Image result for شامی گیلانی

طرز تهیه:

۱. برای تهیه شامی پوک گیلانی یا شامی رشتی ابتدا باید لپه‌ها را خیس کنید. لپه‌ها باید در شامی حسابی له و ناپیدا شوند پس بهتر است لپه‌ها را چند ساعت در آب بخیسانید و چند بار هم آب آن‌ها را عوض کنید. بعد از چند ساعت خیس خوردن لپه‌ها، آن‌ها را بپزید. لپه‌ها باید خوب پخته شوند و بعد از پخت آبکش کنید. گوشت را هم بعد از شستن، بپزید.

برای پختن گوشت یک عدد پیاز متوسط را به دو نیم تقسیم کنید. گوشت، پیاز و آب را در یک قابلمه بریزید و فلفل و زردچوبه هم به آن اضافه کنید. میزان آب باید به قدری باشد که در پایان پخت گوشت چیزی از آن باقی نمانده باشد. گوشت را روی شعله ملایم گاز بپزید و وقتی گوشت کاملا پخت و آب داخل قابلمه کشیده شد اجازه دهید کمی سرد شود.

۲. اگر بخواهید به روش سنتی و گیلانی‌های قدیمی عمل کنید باید گوشت را ریش ریش کنید و لپه‌ها را با گوشتکوب له کنید و سپس گوشت و لپه را با هم مخلوط کنید و حسابی ورز دهید تا یک مایه یکدست حاصل شود و لپه و گوشت از هم قابل تشخیص نباشند. اگر هم فرصت ندارید گوشت و لپه را در غذاساز بریزید و با هم مخلوط کنید. سپس تخم‌مرغ، زعفران، فلفل، نمک و زردچوبه را به مایه گوشت و لپه اضافه کنید و حسابی ورز دهید تا تمام مواد خوب با هم مخلوط و یکدست شوند.

بهتر است مایه شامی پوک گیلانی را به مدت یک ساعت در یخچال بگذارید تا استراحت کند. روی ظرف سلفون بکشید. برای هر عدد شامی پوک گیلانی یا رشتی مقداری از مایه به اندازه یک گردو بردارید، کف دست گرد کنید و با انگشت یک سوارخ وسطش درست کنید. مقداری روغن مایع در ماهیتابه بریزید، وقتی روغن داغ شد شامی‌ها را در ماهیتابه بریزید سرخ کنید. وقتی رنگ شامی طلایی شد آن را از ماهیتابه بیرون بیاورید و در ظرف مورد نظر بچینید.

منبع : بخش آشپزی آکاایران
برچسب :