تخم  مرغ را نیم پز و خام نخورید
اگر تخم مرغ کاملاً پخته نشود و به صورت عسلی یا خام به خصوص در تهیه محصولاتی مثل سس مایونز، بستنی و... استفاده شود، می تواند باعث مسمومیت سالمونلایی شود.آکاایران: «این باکتری از دو طریق آلودگی دستگاه تناسلی مرغ به این باکتری و دیگری در تماس بودن تخم مرغ با خاک و فضولات می تواند منجر به آلوده شدن تخم مرغ شود.»
به گفته این متخصص بهداشت موادغذایی ، اگر تخم مرغ کاملاً پخته نشود و به صورت عسلی یا خام به خصوص در تهیه محصولاتی مثل سس مایونز، بستنی و... استفاده شود، می تواند باعث مسمومیت سالمونلایی شود.
«توصیه می شود حتماً تخم مرغ های شناسنامه دار و بسته بندی شده و دارای پروانه بهداشتی از سازمان دامپزشکی کشور خریداری شود چراکه عاری از هر نوع آلودگی است درحالی که تخم مرغ های بدون بسته بندی به مدفوع آغشته یا خون آلود یا دارای ترک هستند. ضمن اینکه، صرفاً درج تاریخ تولید و انقضا و نام شرکت بسته بندی کننده به معنای سالم بودن این محصول نیست. بسته بندی طلقی، به دلیل اینکه سبک و مقاوم در مقابل نفوذ آب و حرارت است و باکتری روی آن رشد نمی کند و مانع جذب آلودگی به تخم مرغ می شود، بهترین نوع بسته بندی است. علاوه بر این، از مصرف تخم مرغ به صورت نیم پز و عسلی و همچنین تخم مرغ های محلی به دلیل آلودگی آنها با خاک و فضولات، خودداری شود.»
«درصورت وجود هرگونه شکستگی یا ترک خوردگی در تخم مرغ و ورود آلودگی از سطح پوسته، شانه و محیط اطراف و... به این محصول احتمال فساد میکروبی یا شیمیایی وجود دارد و با توجه به اینکه در نوع بسته بندی، تخم مرغ های پوسته کثیف، ترک خورده و شکسته حذف می شود، سلامت کیفیت تخم مرغ حفظ می شود.»
دباغ مقدم در نهایت با هشدار به کسانی هم که تخم مرغ را شسته و در یخچال نگهداری می کنند، گفت: «یکی از اشتباهاتی که افراد مرتکب می شوند، شستشوی تخم مرغ در هنگام نگهداری تا زمان مصرف است درحالی که در پی شستشوی تخم مرغ، به دنبال ایجاد تفاوت دمایی روی پوسته تخم مرغ و داخل آن، راه ورود میکروب و انواع میکروارگانیسم ها از طریق منافذ موجود روی پوسته باز می شود و آلودگی به داخل آن راه می یابد. بنابراین توصیه می شود تخم مرغ برای نگهداری شسته نشود.»
ایران اکونومیست
,تخم مرغ،آشپزی،تابناک باتو

آکاایران: تخم مرغ را نیم پز و خام نخورید

,تخم مرغ،آشپزی،تابناک باتو
.

منبع :

منبع : بخش آشپزی آکاایران
برچسب :