تهیه 20 سوپ مخصوص ماه رمضان
سوپ دال عدس,سوپ جو,سوپ سبزیجات,سوپ قارچ,سوپ عدس,سوپ ورمیشل,سوپ شیر,سوپ کدو حلوایی,سوپ مرغ,سوپ تره فرنگی
 

سوپ سبزیجات

خیلی از افراد عادت دارند روزه شان را با سوپ یا آش باز کنند حالا خیلی فرق نمی کند نوع آن چی باشد فقط یک ترکیب آبکی برایشان کافی است. آکا ایران، از آنجا که سوپ ترکیبی سبک تر و آبکی تر از آش است و امسال  ماه رمضان هم همچنان در تابستان با روزهای بلند و شب های کوتاه قرار داریم، که قرار است با فاصله کمی  بعد از افطار شام هم بخوریم ،پیشنهاد می کنیم به جای آش سوپ بخورید.

 

1. سوپ دال عدس

 

 

قابلمه مناسبی آماده کنید، کره را در آن بریزید و روی شعله اجاق گاز قرار دهید تا آب شود. سپس به نوبت 1 عددپیازخرد شده ،3 ساقه  کرفس خرد شده ، 2 عدد هویج خرد شده  و 4 حبه  سیرخرد شده  را به 2 قاشق سوپ خوری کره اضافه کنید و تفت دهید.  تفت دادن سبزیجات را تا زمانی ادامه دهید که نرم شوند.2 عدد  قرص عصاره را هم در آب جوش حل کنید و کناری بگذارید.  ادویه ها شامل 1 قاشق چایخوری زیره،نوک قاشق چای خوری  فلفل، کمی پودر گشنیز و کاری را به سبزیجات تفت داده شده اضافه کنید و هم بزنید و چند دقیقه هم حرارت دهید تا سبزیجات طعم دار شود.500 گرم   گوجه فرنگی خردشده را همراه با مخلوط قرص عصاره و آب جوش به مواد اضافه کنید.

حالا فقط نوبت به پختن دال عدس می رسد.2 پیمانه دال عدس را به بقیه مواد بیفزایید. در قابلمه را بگذارید و صبر کنید تا عدس پخته و جا بیفتد.اگر بافت سوپ را به صورت یکنواخت دوست دارید، بعد از اینکه همه مواد سوپ پخت، قابلمه را کناری بگذارید تا از حرارت بیفتد، سپس در دستگاه غذاساز یا مخلوط کن بریزید تا سوپ بافتی صاف و یکنواخت پیدا کند. سپس دوباره سوپ را به قابلمه برگردانید و حرارت دهید. در پایان سوپ را در کاسه بریزید و روی آن را با مقداری گندم بوداده، خامه و پیازچه تزئین کنید.

 

2. سوپ جو  با سس سفید

 

 

2 پیمانه بلغورجو را با مقدار مناسبی آب جوش روی حرارت بگذارید تا بپزد. 2 عدد هویج متوسط را پوست گرفته و درشت رنده کنید. آن را به همراه 1 پیمانه قارچ ورقه ای خردشده به بلغور پخته بیفزایید. وقتی مواد پختند، سس سفید را آماده کنید. 3 قاشق سوپخوری آرد را با کمی شیر حل کنید. حدود 1 پیمانه شیر به آن بیفزایید و روی حرارت بگذارید تا آرام آرام بجوشد. دائم هم بزنید تا یکنواخت و غلیظ شود. وقتی سس کمی غلیظ شد، آن را از روی حرارت بردارید. 25  گرم کره، کمی نمک و فلفل سیاه به سس بیفزایید. سس آماده را به سوپ اضافه  و خوب مخلوط کنید. کمی صبر کنید تا سوپ با سس هم مدتی بجوشد. سوپ آماده را با کمی برگ جعفری خردشده و آب لیمو سرو کنید.

نکته: به جای بلغورجو از پرک آن هم می توانید استفاده کنید که سرعت کار بیشتر می شود.

 

3. سوپ ذرت و کاری تایلندی

 

 

1 پیمانه پیاز خردشده را در قابلمه ای بریزید و روی حرارت تفت دهید. وقتی پیاز سبک شد، 1 قاشق چایخوری پودرسیر یا دو حبه سیر له شده را به همراه 2 پیمانه دانه ذرت به آن اضافه کنید. 1 عدد فلفل دلمه ای قرمز را خلالی خرد کنید و به مواد دیگر بیفزایید. 4 پیمانه شیر نارگیل و 3 تا 5 قاشق چایخوری پودرکاری را هم به مواد داخل قابلمه اضافه کنید. 1 عدد قرص عصاره سبزیجات را در قابلمه پودر کنید. 1 پیمانه برگ اسفناج ریز و تازه را هم خرد کنید و به مواد درحال جوشیدن بیفزایید. در قابلمه را ببندید تا ذرت ها بپزند و سوپ جا بیفتد. در آخر 1 عدد لیموی درشت را هم آب بگیرید و به همراه کمی نمک و فلفل به سوپ بیفزایید و آن را سرو کنید.

 

4. سوپ سبز نخود و نعنا

 

 

1 عدد پیاز متوسط را خرد کنید و به همراه 2 قاشق سوپخوری روغن زیتون روی حرارت تفت دهید. 2 عدد تره فرنگی را هم خرد کنید و به پیاز بیفزایید و هم بزنید. 700 گرم نخود را هم افزوده و بعد از پودر کردن 2 عدد قرص عصاره سبزیجات به قابلمه، 5/3 پیمانه آب هم بیفزایید و در قابلمه را بگذارید تا سبزیجات خوب بپزند. 4/1 پیمانه برگ نعنا را هم با کمی فلفل به سوپ اضافه کنید. بعد ازپخت کامل نخود ها، سوپ را در مخلوط کن بریزید و پوره کنید. برای سرو روی آن را با تکه های نان برشته تزیین کنید.

 

 5. سوپ مرغ و نودل

 

 

2 ساقه کرفس را حلقه حلقه خرد کنید. 2 عدد هویج را هم ورقه ای ببرید. در قابلمه ای 1 قاشق سوپخوری کره بریزید و روی حرارت قرار دهید. کرفس و هویج را در کره آب شده تفت دهید. 1 تکه سینه مرغ را هم نگینی درشت خرد کنید و به قابلمه بیفزایید. 4 پیمانه آب مرغ را هم بیفزایید و در ظرف را ببندید. بعد از پخت کامل مواد، یک بسته نودل به سوپ اضافه کنید و حدود 8 دقیقه صبر کنید تا سوپ جا بیفتد. برای سرو کمی نمک و نصف قاشق چایخوری فلفل سیاه به همراه 2 قاشق سوپخوری جعفری خرد شده به سوپ بیفزایید.

 

منبع : آکاایران

 

منبع : بخش آشپزی آکاایران
برچسب :