آموزش روش آماده کردن سبزی مخصوص قورمه سبزی
سبزی مخصوص قورمه سبزی,روش طبخ خورش قورمه سبزی,روش طبخ خورشت قورمه سبزی,قورمه سبزی,خورش قورمه سبزی,خورشت قورمه سبزی,طرز تهیه خورش قورمه سبزی,

آکاایران آموزش روش آماده کردن سبزی مخصوص قورمه سبزی

جهت تهیه قورمه سبزی خوش طعم علاوه بر داشتن مهارت در آشپزی، باید بدانید سهم هر کدام از سبزی های مخصوص این خورشت اصیل ایرانی چقدر باید باشد تا مزه دلخواه شما را فراهم آورد. در این مطلب به این مهم پرداخته ایم که امید داریم برای شما کاربردی باشد.
 

آکاایران: آموزش روش آماده کردن سبزی مخصوص قورمه سبزی


بر فرض مثال، شما در نظر دارید ۲ کیلوگرم سبزی برای قورمه سبزی آماده کنید.
۸۰۰ گرم از این ۲ کیلوگرم را تره
۷۰۰ تا ۸۰۰ گرم را جعفری
۳۵۰ تا ۴۵۰ گرم را گشنیز
نهایتاً فقط ۵۰ تا ۷۵ گرم را شنبلیله آماده کنید.

اگر این مقادیر را به درصد بگوییم:

۴۰ درصد از سبزی را تره
۳۵ درصد را جعفری
۱۸ تا ۲۰ درصد را گشنیز
۵ تا ۷ درصد را شنبلیله تشکیل می دهد.
می توانید به این مقادیر حدود نیم کیلو برگ چغندر یا اسفناج بیافزایید. (در این صورت میزان سبزی تان ۲/۵ کیلو گرم خواهد شد).

البته باید بدانید این درصد و حتی این ترکیبات در مناطق مختلف برخی اوقات متفاوت است. مثلاً در شمال کشور از یک نوع سبزی محلی به نام “خلواش” نیز داخل خوشت سبزی قورمه ریخته می شود. یا گاهی کنار خلواش مقداری سبزی دیگر به نام “چوچاق” نیز مخلوط می کنند.

در شهر تبریز میزان تره و اسفناج بیشتر از حد متعارف است که باعث می شود کمی مزه خورش تندتر شود و همچنین کمی نیز برگ “داش کلمی” یا همان کلم سنگ سفید به سبزی قورمه اضافه می کنند و به این ترتیب شنبلیله کلا از ترکیب اصلی سبزی حذف می شود.
و در مناطق مختلف هم به همین طریق تفاوت هایی وجود دارد. اما به طور معمول ترکیب سبزی این خورش در تهران به صورتی است که در بالا عنوان کردیم.

سبزی ها را بعد از پاک کردن خوب شستشو دهید.
وقتی آب سبزی ها گرفته شد، آن ها را پهن کنید تا خشک شوند. البته در حدی که پلاسیده نشوند و بتوان آن ها را به راحتی خرد کرد.

سبزی ها را می بایست ریز خرد کنید. اگر بخواهیم اندازه ای برای آن در نظر بگیریم، بین سبزی های آش، پلویی و قورمه سبزی، سبزی خورشت شما می بایست از همه ریزتر باشد.

در مرحله بعد باید سبزی ها را تفت دهید. به حفظ خاصیت سبزی ها اهمیت دهید و فقط سبزی ها را تفت دهید و بگذارید هر چه بیشتر پخته شوند تا سرخ شده و خشک شوند. به میزان سبزی نسبت به ظرف دقت کنید تا سبزی آب نیندازد و تیره نشود.

سبزی و روغن را همزمان روی حرارت بگذارید ؛ اگر بگذارید سبزی خشک شود و سپس روغن اضافه کنید این کار باعث می شود رنگ خورش شما تیره شود. ولی اگر روغن را از همان ابتدا به خورش بیافزاید رنگ رنگ خورش روشن تر خواهد بود.

وقتی که سبزی ها خنک شدند، برای هر وعده مصرف خانواده به صورت جداگانه در کیسه فریزری ریخته و صاف کنید و در فریزر بگذارید؛ تا برای هر بار مصرف تنها به همان میزان از حالت یخ زدگی بیرون آید؛ این کار باعث می شود سبزی شما خواص شان را حفظ کنند و فاسد هم نمی شوند.
 

نکات مهم

شما می توانید به جای شنبلیله تازه از یک قاشق سوپخوری سرخالی شنبلیله خشک استفاده کنید و هنگام خرید سبزی، دیگر شنبلیله نخرید و یا آن را برای استفاده های بعدی خشک کنید.
اگر سبزی خرد شده می خرید زمانیکه که فروشنده سبزی ها را داخل خردکن می ریزد به او میزان ها را بگویید.

پورتال رنگی _ آموزش روش آماده کردن سبزی مخصوص قورمه سبزی

(نکات مهم آشپزی)

منبع :

منبع : بخش آشپزی آکاایران
برچسب :