آکایران :مجله زندگی ایده آل - شقایق جعفری: ,زیر و بم ِ پخت قورمه سبزی مامان پز! آشپزی,قورمه سبزی,غذای ایرانی,آموزش پخت انواع غذا با آکا

آکاایران: زیر و بم ِ پخت قورمه سبزی مامان پز! خورشی با چند لهجه
این غذا هم مانند گویش و فرهنگ های متفاوت شهرهای ما به شکل های مختلفی پخته و آماده می شود. شمالی ها قورمه سبزی را بدون شنبلیله و با لوبیا چیتی می پزند وجنوبی ها سبزی آن را به گشنیز فراوانش می دانند و هنگام طبخ از رب گوجه فرنگی در آن استفاده می کنند. آذری ها سبزی این خورش را سرخ نمی کنند و از لوبیای چشم بلبلی لذت می برند و تهرانی ها عاشق لوبیای قرمز در این خورش همراه با طعم تند و ترش آن هستند.
این همه تغییرات در نوع استفاده از سبزی و حبوبات برای ,زیر و بم ِ پخت قورمه سبزی مامان پز! آشپزی,قورمه سبزی,غذای ایرانی,آموزش پخت انواع غذا با آکا


قورمه سبزی سبزواری: در این مدل قورمه سبزی حتما از رب نارنج و لوبیا قرمز استفاده می شود و سبزی ها را کمی بیشتر از حد معمول سرخ می کنند تا تیره رنگ شود.
قورمه سبزی آذری: در این قورمه سبزی اثری از لوبیا  قرمز نیست و جای آن را لوبیای خوش طعم چشم بلبلی گرفته است به علاوه اینکه در سبزی های این مدل ,زیر و بم ِ پخت قورمه سبزی مامان پز! آشپزی,قورمه سبزی,غذای ایرانی,آموزش پخت انواع غذا با آکا


توجه: اضافه کردن مواد دیگری مانند فلفل سبز، آلو خورشی و حتی غوره و دارچین در قورمه سبزی کاملا سلیقه ای است، اما توصیه می کنیم از این ترکیبات برای سرو این غذا در مجالس و مهمانی ها خود استفاده نکنید چراکه درصد زیادی از ما ایرانی ها قورمه سبزی را به همان شکل و شمایل مرسوم می پسندیم. در ضمن سرو این غذا با سالاد شیرازی و دوغ تازه سنتی آن را اشتها برانگیز تر می کند.
 قورمه سبزی کالری بالایی دارد
محبوب ترین خورش ما ایرانی ها به دلیل داشتن انواع سبزیجات مانند جعفری، تره، گشنیز، شنبلیله و اسفناج در کنار لوبیا و گوشت قرمز از جهت تغذیه بسیار مهم و مورد توجه است اما برای پرداختن به ارزش غذایی و توصیه های تغذیه ای آن باید بگوییم که خوردن این غذا تنها با چند تغییر ساده در نوع طبخ یا استفاده از مواد اولیه برای همه آنهایی که محدودیت های غذایی دارند و   تا حد امکان می خواهند از نوع سالم تر آن نوش جان کنند هم امکان پذیر است.
به عنوان نکته اول توصیه ما این است که سبزی مورد استفاده در قورمه سبزی با یک تفت کوتاه مدت و ساده با بقیه مواد مخلوط شود چرا که نوع چرب این غذا برای بیمارانی که محدودیت در دریافت چربی دارند، پرضرر خواهد بود. از طرفی تا جایی که ممکن است، از سبزیجات تازه در طبخ این غذا استفاده کنید تا ضمن بالا بردن ارزش غذایی آن، آن را به سالم ترین و تازه ترین شکل میل کنید به ویژه کسانی که ممنوعیت در مصرف پتاسیم دارند.
 فرمول قورمه سبزی رژیمی برای بیماران
همان طور که در مطلب اصلی اشاره شده است، سبک تهیه این غذا در شهرهای مختلف متفاوت است؛ بنابراین این تغییرات می تواند به نفع بیمارانی باشد که برای خوردن گوشت قرمز از نوع گوساله و گاو آن محدودیت دارند؛ چرا که در نوع دیگر این خورش به جای استفاده از گوشت قرمز از گوشت سفید مرغ یا شترمرغ استفاده می کنند؛ تغییری که برای بیماران قلبی – عروقی و افراد مبتلا به چربی و فشارخون، خوردن این نوع غذاها را بلامانع می کند.
به ویژه که این افراد معذوریتی در استفاده از نمک و چربی دارند و بهتر است به جای نمک برای طعم دار کردن این خورش از لیموعمانی بیشتر و حتی آبلیمو یا آب نارنج تازه استفاده کنند. لیمو عمانی در قورمه سبزی علاوه بر طعم دهندگی، چربی غذا را کنترل کرده و بخش مهمی از مضرات گوشت قرمز را از بین می برد.
 لوبیا بهترین پروتئین گیاهی
اما در خانواده ها هستند افرادی که خوردن گوشت را یا به خاطر طعم یا به خاطر گیاهخوار بودن شان دوست ندارند؛ اتفاقی که در عادت های غذایی بچه ها هم دیده می شود. با توجه به اهمیتی که پروتئین موجود در گوشت قرمز دارد، برای این افراد می توانید لوبیا از نوع قرمز یا چشم بلبلی به اندازه بیشتر از مقدار معمول استفاده کنید؛ با در نظر گرفتن این نکته مهم که حبوبات می تواند جایگزین خوبی برای تامین منابع دریافتی از گوشت قرمز باشد.
لوبیا سرشار از کلسیم، فیبر و پروتئین گیاهی است؛ پس افرادی که اهل خوردن گوشت نیستند، می توانند تمامی مواد مورد نیاز بدن خود را از آن دریافت کنند. این غذا به خودی خود کالری بالایی دارد؛بنابراین بهتر است تا می توانید در استفاده از روغن زیاد پرهیز کرده و روغن زیتون را جایگزین روغن های دیگر کنید.

منبع :

منبع : بخش آشپزی آکاایران
برچسب :