فوت و فن های آشپزی با لاله صبوری
فوت و فن های آشپزی با لاله صبوری لاله صبوری,آشپزی,ته چین

مجله زندگی ایده آل - الناز دیمان: بین آشپز ها معروف است که مرغ غذایی همه کاره است. در انواع و اقسام غذاهای ایرانی، فرنگی، چینی و هندی از مرغ استفاده می شود و مدل های پخت آن بسیار متنوع است. از مرغ حتی می توان در سالاد، سوفله و گراتن استفاده کرد. یکی از لذیذ ترین روش های پخت این ماده غذایی، گریل کردن است.

لاله صبوری و همسرش، پویا قاسمی و دختر کوچک شان نورا، مهمان این شماره ایده آل شدند و باهم در مورد غذای مورد علاقه شان، مرغ گریل شده و نحوه پخت این غذا و ,فوت و فن های آشپزی با لاله صبوری لاله صبوری,آشپزی,ته چین,آموزش پخت انواع غذا با آکا


مدل مامان های قدیمی غذا می پزم

یکی از مزایای مرغ این است که روش های پخت آن واقعا متنوع است. روش های معمول آن را می توانیم در منزل درست کنیم و مدل گریل شده یا کباب را هم می توان به راحتی در پیک نیک ها و خارج از منزل درست کرد. در روش خانگی که مدل ساده پخت مرغ است، من کاملا به روش های سنتی وفا دارم. در کل من مدل مامان ها غذا می پزم و غذا پختن را هم از مادرم یاد گرفته ام. در این روش از سبزیجات معطر، فلفل دلمه و پیاز مفصل استفاده می کنم و ابتدا مرغ را سرخ می کنم و بعد با آب خیلی کم و شعله ملایم آن را می پزم. اصولا از زودپز و ماکروویو برای پخت مرغ استفاده نمی کنم و حتما هم در پایان از ادویه و به خصوص زعفران استفاده می کنم.

روش باربیکیو مرغ هم که جان می دهد برای پیک نیک (می خندد). البته ما در خانه هم زیاد این غذا را درست می کنیم. در این مدل پخت مرغ مواد و ادویه هایی که مرغ در آنها قرار می گیرد خیلی مهم است. این مواد نباید آنقدری باشد که مزه خود مرغ از بین برود. من از پیاز و زعفران و کمی فلفل سیاه و آبلیمو استفاده می کنم و همان طور که گفتم سعی می کنم به اندازه ای از ادویه جات استفاده کنم که طعم مرغ عوض نشود.

نورا: من زرشک پلو با مرغ را خیلی دوست ندارم اما باربی کیو مرغ خوشمزه است.

پویا قاسمی: غذاهایی که همسرم با مرغ درست می کند، خیلی متنوع و خوشمزه است. مرغ را به شیوه هایی مختلف می توان پخت. روش پخت مرغ مهم است؛ مثلا بعضی ها مرغ را داخل آب می اندازند و کمی پیاز اضافه می کنند و مرغ را آبپز می خورند ولی ما این روش پخت مرغ را دوست نداریم.

لاله صبوری: ,فوت و فن های آشپزی با لاله صبوری لاله صبوری,آشپزی,ته چین,آموزش پخت انواع غذا با آکا


دستیاران ,فوت و فن های آشپزی با لاله صبوری لاله صبوری,آشپزی,ته چین,آموزش پخت انواع غذا با آکا


 از مرغ سبز استفاده کنید

ما برای طبخ مرغ حتما از مرغ های سبز یا ارگانیک استفاده می کنیم. این مرغ ها به روش های سالم تری پرورش پیدا کرده اند و برای رشد دانه و تغذیه ارگانیک داشته اند. این نوع مرغ در بسیاری از فروشگاه های پروتئین در دسترس است. این مرغ ها شاید جثه کوچک تری داشته باشند ولی گوشت شان بسیار لطیف تر و خوشمزه تر از مرغ های دیگر است.
 
برای آنکه غذای خوبی با مرغ پخت کنید حتما لازم است مرغی که خریداری می کنید، گوشت خوشمزه و سالمی داشته باشد. بعضی از مرغ ها گوشت و طعم خوبی ندارند و شما هرقدر هم تلاش کنید که با آنها غذای خوشمزه بپزید، امکان ندارد.

همه مان درگیر کالری هستیم

به میزان کالری در غذا خیلی اهمیت می دهم. من فکر می کنم همه مان درگیر این مساله هستیم و میزان کالری غذاها برای مان خیلی مهم است. با اینکه غذاهای ایرانی حسابی چرب و روغنی هستند اما من سعی می کنم از روغن خیلی کم استفاده کنم. موقع پخت غذا هم مرتب میزان کالری همه مواد غذایی داخل غذا را چک می کنم. گوشت های سفید کم کالری هستند و از این جهت برای افرادی که مثل من مرتب در حال چک کردن کالری غذای شان هستند، خوب است. البته سینه مرغ خیلی کم کالری تر است ولی من ران مرغ را بیشتر دوست دارم.

غذاهای چینی خوشمزه اند

به تغذیه سالم اهمیت می دهم. مثلا ماهی یک بار قورمه سبزی می پزم آن هم چون بچه ها هلاک این غذاهستند (می خندد) اما بیشتر سعی می کنم غذاهای سالم تری بپزم. مثلا غذاهای چینی نسبتا غذاهای سالمی هستند. من چاینیز زیاد می پزم. در این نوع غذا سبزیجات نیم پخت می شوند و خواص غذایی شان را از دست نمی دهند. در این غذا همه جور سبزیجات مانند هویج، جوانه گندم، پیازچه، کدو، فلفل دلمه ای، بروکلی و. . . در کنار تکه های مرغ پخته می شود. این غذا با روغن زیتون طبخ می شود و کم کالری است. در پخت این غذا تابه هم مهم است و حتما باید مخصوص باشد تا سبزیجات آب نیندازند.

,فوت و فن های آشپزی با لاله صبوری لاله صبوری,آشپزی,ته چین,آموزش پخت انواع غذا با آکا


ویروس تنبلی نمی گذارد ورزش کنم!

من سال ها به شدت اهل ورزش بودم. همه دوستان و همکارانم می دانستند موقع غیبتم حتما در سالن های ورزشی هستم. هر ورزش جدیدی به سالن های ورزشی اضافه می شد، من سریع در کلاس ها شرکت می کردم و آخرین کلاس ورزشی ام «میها بادی تیک» بود که ورزشی کاملا حرفه ای و سنگین است. این ورزش هم نوعی از بدن سازی است که با مربی خصوصی مدتی آن را دنبال کردم اما چند ماهی است ویروس تنبلی به من حمله کرده و حسابی از ورزش دور شده ام (می خندد).

از مهمانان ماه رمضان با ته چین مرغ پذیرایی می کنم

 فکر می کنم در افطار باید از غذاهای سبک استفاده کرد. غذاها و مواد غذایی مانند سوپ، نان، پنیر، سبزی، خرما، فرنی و. . . اما برای مرحله بعد که غذا در آن میل می شود، غذاهایی که بامرغ پخته می شوند، مناسب است. در کل گوشت سفید چندان سنگین نیست و مرغ هم به خاطر تنوع غذایی فراوانی که دارد، می تواند گزینه مناسبی برای افطار و سحر و همچنین پذیرایی در مهمانی ها باشد. مثلا ته چین مرغ بسیار لذیذ و غذایی کاملا رسمی برای مهمانی ها و افطار محسوب می شود.
منبع : بخش آشپزی آکاایران
برچسب :