طرز تهیه غذای لبنانی کوبه با آکا
یک غذا با ریشه لبنانی که فوق العاده خوشمزه است وبه نظر من هر سلیقه ای اون را می پسنده .مردم استان خوزستان این غذا را درست می کنند

یک غذا با ریشه لبنانی که فوق العاده خوشمزه است وبه نظر من هر سلیقه ای اون را می پسنده .مردم استان خوزستان این غذا را درست می کنند.وبا وجود اونکه در روغن سرخ می شه ولی روغن بسیار کمی جذب می کنه .و غذای خیلی مناسبی برای میز شام محسوب می شه .البته من توصیه می کنم به مقدار زیاد درست کنید چون این دیسی که مشاهده می کنید در عرض ده دقیقه ناپدید شد.

مواد لازم 

برنج :۳ لیوان

سیب زمینی بزرگ : یک عدد

تخم مرغ : یک عدد

گوشت چرخ کرده :۲۰۰ گرم

گردو :۵۰ گرم

زرشک :۵۰ گرم

کشمش :۵۰ گرم

پیاز :یک عدد

سیر :یک تا دوحبه

رب گوجه : یک قاشق غذا خوری

ادویه کاری : دو قاشقچای خوری

زعفران : به میزان لازم

طرز تهیه :

ابتدا گوشت چرخکرده وپیاز رنده شده وسیر له شده ونمک وفلفل را خوب تفت می دهیم وبعد کشمش وزرشک وگردو خورد شده را به آن اضافه می کنیم( گردو ها را در آکا به طور نمیه کامل آسیاب کنید ) .(اندازه گردوها باید ریز باشه اندازه نخود)ودر آخر هم رب گوجه وادویه را اضافه می کنیم. ومی گذاریم آب آن تمام شود وبه روغن بیفتد.

برنج را با نمک بدون روغن کته میکنیم. کمی آب آن را اضافه می ریزیم تا برنج خوب له شود.(مثل برنج شیر برنج ).بعد برنج را با آکا خوب نرم می کنیم ومی گذاریم سرد شود.نکته مهم این است که برنج کته اصلأ نباید آب داشته باشد .

سیب زمینی را با کمی نمک می پزیم و و دوباره با آکا کاملا پوره میکنیم.

برنج وسیب زمینی وتخم مرغ را خوب مخلوط می کنیم و بعد ورز می دهیم .کلأ خمیر مقداری چسبندگی داره .ونباید خیلی هم سفت بشه. اگه خیلی شل بود می توانیم یکی دو قاشق آرد به آن اضافه کنیم.خمیر من دوقاشق غذا خوری آرد برد.ولی اصلأ در ریختن آرد عجله نمی کنیم واز این بیشتر هم نمی ریزیم چون مزه خوب برنج از بین می ره .وقتی کوبه ها را آماده کردیم خودش به میزان زیادی سفت می شه .در آخر هم کمی پودر زعفران به آن می افزاییم که دلخواه است ومی توانیم استفاده نکنیم.


یک ظرف آب کنار دستمون می گذاریم وکف دستمون را خیس می کنیم. وبه اندازه گردو از خمیر بر می داریم .وکف دست باز می کنیموکمی ار مواد گوشت را وسط آن می گذاریم ومل سوسیس می پیچیم.


تمام کوبه ها را آماده می کنیم ودر سینی می چینیم


در یک ظرف دیواره بلند کوچک روغن می ریزیم وروی حرارت زیاد می گذاریم تا روغن کاملأ داغ شود .وبعد کوبه ها را داخل روغن می اندازیم .وقتی خودش را گرفت حرارت را کم می کنیم.تا آروم سرخ بشه.


بر خلاف انتظار خیلی کم روغن جذب می کنه .بهتره بعد از سرخ شدن در صافی بگذاریم تا روغن اضافی اون خارج بشه .

نکته مهم این هست که تعداد کم از کوبه ها داخل روغن می اندازیم واگر به سرعت در ظرف بیندازیم روغن از حرارت می افته وکوبه ها وا می ره.

نکته دیگر اینکه بعد از انداختن کوبه در روغن  تا خودش را نگرفته به اون دست نمی زنیم. وفقط با تکان دادن آروم ظرف کوبه ها را آزاد می کنیم.

منبع: http://liliangol.blogfa.com

منبع : بخش آشپزی آکاایران
برچسب :