خوراک خمیر و گوشت با آکا
خمیر را قسمت می کنیم هر قسمت را به شکل دایره با وردنه پهن می کنیم مقداری از مایه گوشتی روی خمیر می ریزیم اما نباید از مایه زیاد روی خمیر ریخته شود

مواد لازم برای آشپزی آکا

:خمیر نان= نیم کیلوگرم
گوشت گوسفند چرخ شده= 300گرم
پیاز خرد شده= 2عدد متوسط
گوجه فرنگی- پوست کنده ریز خرد شده= 3عدد متوسط
رب گوجه فرنگی =2قاشق غذا خوری
کدو -ریز خرد شده= 2عدد
گشنیز- ریز خرد شده =1قاشق غذا خوری
جعفری- ریز خرد شده =1قاشق غذا خوری
بادام زمینی بو داده= 4قاشق غذا خوری
دارچین= 1قاشق چایخوری
زیره= 2قاشق چایخوری
فلفل سیاه =2قاشق چایخوری
آب =یک و نیم پیمانه
روغن زیتون برای سرخ کردن= به میزان لازم


طرز تهیه:

kabab-tabei300

ابتدا گوجه فرنگی را داخل سبزی خورد کن اکا ریخته خوب ریز میکنیم. بعد گشنیز جعفری و کدو را به طور جداگانه داخل دستگاه ریخته و خوب خورد میکنیم.
روغن را در ظرف گرم می کنیم پیاز را اضافه و سرخ می کنیم گوشت، نمک، زیره، فلفل و دارچین را اضافه و خوب مخلوط می کنیم تاپخته شود سپس کدو را به آن اضافه می کنیم و می گذاریم تا نرم شود گوجه را اضافه می کنیم وقتی پخت رب گوجه و آب را مخلوط و با سبزی خرد شده به مایه گوشت اضافه می کنیم حرارت را کم می کنیم تا خوب پخته و آب آن تمام شود.مایه را ازروی حرارت بر می داریم می گذاریم تا سرد شود.
فر را گرم می کنیم.ته سینی فر را چرب می کنیم.
خمیر را قسمت می کنیم هر قسمت را به شکل دایره با وردنه پهن می کنیم مقداری از مایه گوشتی روی خمیر می ریزیم اما نباید از مایه زیاد روی خمیر ریخته شود چون بعد از پخت نانها نرم می شود. نانها را در سینی چرب شده می گذاریم و در فر قرار می دهیم تا برشته شود، بعد از اینکه از فر بیرون آوردیم برای تزیین چند دانه بادام زمینی بو داده روی خوراک قرار می دهیم.
نکته:نان این خوراک باید کاملا ترد و برشته شود

منبع : بخش آشپزی آکاایران
برچسب :